Tragédie tří bratrů v Ohiu ukázala, jak jsou nebezpečné jímky

17.08.2021 - Stanislav Mihulka

<p>Bakterie v hnoji vytvářejí nebezpečné plyny, jakým je například sulfan.</p>

Bakterie v hnoji vytvářejí nebezpečné plyny, jakým je například sulfan.


Reklama

Před pár dny došlo na jedné farmě v americkém státě Ohio k tragédii. Gary, Todd a Brad Wuebkerovi byli nalezeni v bezvědomí v jímce na hnůj, kde předtím pracovali. Zdravotníci je dopravili do nemocnice, tam ale později všichni tři zemřeli. Vše nasvědčuje tomu, že se jim staly osudnými bakterie v hnoji a toxické plyny, které tam díky těmto bakteriím vznikají.

Hnůj je plný bakterií, které se podílejí na jeho rozkladu. Je mezi nimi mnoho anaerobních bakterií, které svou činností vytvářejí řadu nebezpečných plynů, včetně sulfanu, oxidu uhličitého nebo amoniaku. Tyto plyny mohou ohrozit lidské zdraví a zároveň nahrazují v daném prostoru kyslík, takže není co dýchat.

Smrtící sulfan

Podle americké databáze bezpečnosti v zemědělství NASD (National Ag Safety Database) je z uvedených plynů největší hrozbou sulfan. Pokud se ho člověk nadýchá, dochází k paralýze čichových nervů, takže postiženého již nevaruje charakteristický zápach po zkažených vejcích. Ve vyšších koncentracích přitom může zabít již po několika vdechnutích. Zákeřné je i to, že se sulfan drží při zemi, kde jeho koncentrace postupně roste. 

TIP: Překvapivá recyklace: Britští vědci přišli na způsob, jak využít pivovarský odpad

Podobné fatální nehody se občas stávají. V USA k nim většinou dochází v srpnu, kdy aktivitu bakterií podporuje horké počasí. NASD doporučuje, aby do jímek na hnůj a podobných míst lidé nevstupovali bez dýchacích přístrojů nebo alespoň se spolehlivým testem kvality vzduchu. Rovněž doporučuje, aby lidé na takových místech byli při práci jištěni dalšími lidmi, kteří by mohli v případě potřeby zavolat pomoc. NASD uvádí na svých webových stránkách, že by lidé měli k jímkám na hnůj přistupovat jako ke smrtícím pastem, tedy s maximální obezřetností.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907