Zelené světlo o vlnové délce 530 nanometrů pomáhá některým pacientům s migrénou
Není tajemstvím, že lidem, kteří trpí migrénou, ubližuje světlo. Bolest vyvolaná světlem doprovází asi 80 procent případů migrény. Vědci ale nedávno zjistili, že záleží na vlnové délce světla. Dozvěděli se to díky 69 statečným pacientům, kteří byli ochotni podstoupit nepříjemné experimenty se světlem různých barev.
Z experimentů vyplynulo, že barvy na obou koncích viditelného spektra, tedy červené a modré až fialové, migrénu vždy jen zhoršují. Stejně tak i žluté nebo bílé světlo.
TIP: Budeme si léčit bolest jedem jihoamerických sklípkanů zubatých?
Překvapením se ale pro vědce stalo zelené světlo o vlnové délce 530 nanometrů. Pacientům s migrénou škodilo nejméně a 20 procentům z nich se naopak při tomto světle ve srovnání s temnou místností ulevilo. Problém je v tom, že osvětlení, která by svítila jen v úzkém rozmezí zeleného světla, jsou v dnešní době velmi drahá.
IFL Science
HistorieFrancouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of Congress, CC0)
ZajímavostiO nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)
VesmírKráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale Nations, CC BY-NC 2.0)