Trpělivý stavitel moudivláček lužní: Prvotřídní architekt-samouk

31.07.2018 - Marek Telička

Moudivláček lužní je poměrně drobný a nenápadný ptáček, který hnízdí v rákosí, keřích a stromech podél vodních ploch. Jeho stavitelské schopnosti jsou přitom mimořádné

<p>Hnízdo moudivláčka lužního můžete opuštěné spatřit i v zimě třeba při bruslení na zamrzlém rybníce</p>

Hnízdo moudivláčka lužního můžete opuštěné spatřit i v zimě třeba při bruslení na zamrzlém rybníce


Reklama

I když moudivláčka lužního (Remiz pendulinus) ve volné přírodě spatříte jen s velkými obtížemi, mohli byste si všimnout hlasu – tenkého, protáhlého a pomalu klesajícího „síííh“. Jestliže se však budete pohybovat v přirozeném prostředí tohoto drobného pěvce, možná se vám podaří narazit alespoň na hnízdo spletené z divokého chmele nebo kopřiv a vystlané jemným chmýřím z nažek topolů a vrb. Moudivláček je prvotřídní stavitel, jehož hnízdo s tunelovitým vchodem připomíná výtvory afrických snovačů.

TIP: Trpaslík, král rybář a ostatní- Rybaříci všech barev a velikostí

Tento neobyčejný druh se u nás poprvé objevil teprve ve 20. století. Zhruba do 2. světové války byl v Česku nesmírně vzácný a teprve později začal naše území výrazněji osidlovat. Moudivláčci přilétají ze zimovišť většinou v dubnu a zpět se vracejí od září do října. Někteří zůstávají až do listopadu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907