Trpělivý stavitel moudivláček lužní: Prvotřídní architekt-samouk

31.07.2018 - Marek Telička

Moudivláček lužní je poměrně drobný a nenápadný ptáček, který hnízdí v rákosí, keřích a stromech podél vodních ploch. Jeho stavitelské schopnosti jsou přitom mimořádné

<p>Hnízdo moudivláčka lužního můžete opuštěné spatřit i v zimě třeba při bruslení na zamrzlém rybníce</p>

Hnízdo moudivláčka lužního můžete opuštěné spatřit i v zimě třeba při bruslení na zamrzlém rybníce


Reklama

I když moudivláčka lužního (Remiz pendulinus) ve volné přírodě spatříte jen s velkými obtížemi, mohli byste si všimnout hlasu – tenkého, protáhlého a pomalu klesajícího „síííh“. Jestliže se však budete pohybovat v přirozeném prostředí tohoto drobného pěvce, možná se vám podaří narazit alespoň na hnízdo spletené z divokého chmele nebo kopřiv a vystlané jemným chmýřím z nažek topolů a vrb. Moudivláček je prvotřídní stavitel, jehož hnízdo s tunelovitým vchodem připomíná výtvory afrických snovačů.

TIP: Trpaslík, král rybář a ostatní- Rybaříci všech barev a velikostí

Tento neobyčejný druh se u nás poprvé objevil teprve ve 20. století. Zhruba do 2. světové války byl v Česku nesmírně vzácný a teprve později začal naše území výrazněji osidlovat. Moudivláčci přilétají ze zimovišť většinou v dubnu a zpět se vracejí od září do října. Někteří zůstávají až do listopadu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907