Turistům vstup zakázán: Zapovězený ostrov v Bengálském zálivu

Kdo by nesnil o návštěvě panenského ostrova nedotčeného moderní civilizací? Podobné tužby ale mohou být životu nebezpečné – platí to například pro ostrov v Bengálském zálivu, který obývá kmen, proslulý výjimečnou agresivitou vůči cizincům.

27.11.2022 - Barbora Jelínková



Nebýt osudu Američana Johna Allena Chaua, o nevelkém ostrůvku ležícím zhruba 1 300 kilometrů východně od břehů Indie by většina lidí nikdy neslyšela. Zmíněný evangelický misionář však v listopadu 2018 vyvolal zájem světových médií poté, co na Severní Sentinel ilegálně pronikl a místní domorodci proslulí svou krutou povahou ho přímo na pláži zabili. Chau se tak stal zatím poslední, ovšem zdaleka ne jedinou obětí Sentinelců – jednoho z nejizolovanějších domorodých kmenů planety, který dodnes zůstává takřka nedotčený moderní civilizací. 

Odborníci o nich mají pouze kusé informace: Rozcházejí se už jen v odhadech jejich počtu, jež se pohybují zhruba mezi 40 a 500 jedinci, ačkoliv nejčastěji zmiňují 80–150 osob. Sentinelci se podle všeho dosud živí jako lovci a sběrači, zřejmě dokážou využívat kov nalezený ve vracích lodí a stavějí si primitivní plavidla. Jisté však je, že na veškeré cizince reagují agresivně, nejčastěji střelbou z luku. 

Kokosy míru

Právě tak skončil i Chau – tělo 26letého mladíka zůstalo ležet prošpikované šípy na pláži, kde ho domorodci později také zakopali. Indické úřady, pod jejichž správu ostrov o rozloze Karviné spadá, měly následně značné potíže s vyzvednutím ostatků nešťastníka. Kdykoliv se policejní čluny k Sentinelu přiblížily, srotili se ostrované na břehu připraveni k útoku, až muži zákona svou snahu vzdali. 

Většina kontaktů, o něž úřady usilují už od 70. let, totiž skončila tragédií. Jediný úspěch zatím slavili indičtí antropologové v roce 1991, kdy Sentinelci z dosud neznámých důvodů náhle změnili názor a následujících pět let přijímali příležitostné dary v podobě kokosových ořechů. Poté však opět zaujali útočný přístup. V roce 2006 pak přišli o život dva rybáři, kteří ve své loďce usnuli a proud je zanesl až ke břehům ostrova. 

Předem prozrazený plán

Tou dobou již indická vláda veškeré snahy o kontaktování Sentinelců oficiálně ukončila a vyhlásila rovněž zákaz přiblížit se k ostrovu na méně než zhruba na šest kilometrů. Vedle bezpečnosti příchozích tkví hlavní důvod především v ochraně tamních obyvatel, kteří z pochopitelných důvodů nejsou imunní vůči moderním infekčním chorobám. 

TIP: Poslední lidé pravěku: Kde ještě žijí lidé z doby kamenné?

Přesto se někteří jedinci domnívají, že dokážou na domorodce vyzrát: Letos v květnu oznámil svůj plán 23letý milovník dobrodružství Miles Routledge. Britský student fyziky – který loni zavítal na riskantní dovolenou do Kábulu, načež odtud musel být evakuován – na Twitteru popsal, že se chce na neblaze proslulý ostrov vypravit se dvěma loděmi. Jedna z nich prý z paluby odpálí ohňostroj, a odvede tak pozornost Sentinelců, zatímco posádka druhého plavidla pronikne na pevninu a natočí exkluzivní materiál. Jelikož však mladík svůj úmysl prezentoval veřejně na sociální síti, nedostane se nejspíš ani přes indické hranice.


Další články v sekci