Udržitelná města: Poznejte pět nejzelenějších metropolí Evropy

Nejzelenější metropole hodlají do poloviny století zcela eliminovat svou uhlíkovou stopu, ze vzniklého odpadu vyrábějí energii a vysazují stále víc stromů a keřů. Následující pětice se už dokázala na míle vzdálit konkurenci

19.12.2022 - Vilém Koubek

Kam se poděl odpad?

město: Stockholm | země: Švédsko | počet obyvatel: 978 tisíc

V roce 2010 získal Stockholm jako první město Evropské unie ocenění za své ekologické postoje. A k jeho zelenosti přispívá i fakt, že se severský stát zavázal k boji o zlepšení životního prostředí již v roce 1967. Do roku 2040 by přitom chtěl být klimaticky neutrální a zcela zamezit používání fosilních paliv. Odpad ze švédské metropole se podobně jako ten kodaňský mění v recyklačních elektrárnách na energii. Tamní postupy jsou navíc natolik efektivní, že země dokonce dováží i smetí od sousedů. (foto: Shutterstock)


Hora smetí

město: Kodaň | země: Dánsko | počet obyvatel: 809 tisíc

Kodaň se stala vzorovým příkladem města, jež nebere udržitelnost na lehkou váhu. Bezmála polovinu energie pro metropoli vyrábějí oceánské větrné farmy, podporované největší spalovnou smetí na světě Copenhill, v jejíchž útrobách se odpadky z domácností mění na elektřinu a teplo. Zeleně smýšlejí také obyvatelé, z nichž jen necelá třetina vlastní automobil a zbytek dává přednost kolům: Podle nejnovějších statistik tam na každého motoristu připadá pět cyklistů. (foto: Shutterstock)


Na zelených myšlenkách

město: Vídeň | země: Rakousko | počet obyvatel: 1,9 milionu

Díky dlouhodobému plánování s ohledem na zeleň zaujímají parky a různé další živé plochy přes polovinu rozlohy rakouské metropole. Místní obyvatelé se navíc snaží co nejméně jezdit auty a zhruba polovina jich preferuje hromadnou dopravu. Magistrát pracuje i na renovaci bývalého letiště, z nějž se pod názvem Aspern Seestadt stává pomyslné město uvnitř města, vystavěné doslova na zelených myšlenkách a udržitelných zdrojích: Chytré bude mít dokonce i rozvody elektřiny, jež se přizpůsobí odběru. (foto: Shutterstock)


Jedna stopa stačí

město: Amsterodam | země: Nizozemsko | počet obyvatel: 905 tisíc

V hlavním městě cyklistů je údajně víc bicyklů než lidí a autem jezdí tamními ulicemi skutečně jen málokdo. Pokud však obyvatelé nizozemského sídla za volant usedají, obvykle řídí elektromobily, pro které už vzniklo přes 300 nabíjecích stanic. Metropole se zapojila do spousty zelených iniciativ a mimo jiné hodlá do roku 2050 snížit svoji uhlíkovou stopu o 95 %. V roce 2030 by již měla nejméně čtyři z pěti tamních domácností pohánět energie z udržitelných zdrojů. (foto: Shutterstock)


Láhev k láhvi…

město: Berlín | země: Německo | počet obyvatel: 3,5 milionu

V Berlíně lze zavítat do více než 2 500 zahrad, parků či zalesněných oblastí. A pokud přijedete elektromobilem, můžete využít některou ze zhruba 700 stanic, jejichž počet dál roste. Široká veřejnost však mnohem raději využívá hromadnou dopravu, a přispívá tak k závazku města, jež od roku 1990 snížilo svou produkci skleníkových plynů o třetinu a do poloviny století by chtělo být klimaticky zcela neutrální. Radnice podporuje ekologické jednání i řadou odměn a programů: Občané například dostávají v přepočtu šest korun za každou recyklovanou plastovou láhev. (foto: Shutterstock)

Další články v sekci