Úhoři na kokainu: Velké festivaly zatěžují okolní ekosystémy množstvím drog

09.10.2022 - Stanislav Mihulka

Po festivalu v Glastonbury dramaticky narůstá množství rekreačních drog v okolních vodních tocích. Vysoké koncentrace negativně ovlivňují život ryb a dalších vodních živočichů.


Reklama

Není tajemstvím, že na velkých hudebních festivalech se často konzumuje značné množství drog. Vědecké studie bohužel ukazují, že konzumované a později vyloučené drogy (zejména extáze (MDMA), kokain a další rekreační látky) mohou kontaminovat místní přírodu, především pokud jde o vodní toky.

Dan Aberg a jeho kolegové z Bangorské univerzity v roce 2019 odebírali vzorky vody z říčky Whitelake v hrabství Somerset, která protéká oblastí, kde se každoročně koná hudební megafestival Glastonbury. Badatelé ve vodě detekovali znepokojivé množství extáze a kokainu. Nejvyšší hodnoty přitom naměřili o víkendu po festivalu v Glastonbury. Svá zjištění zveřejnili letos na jaře v časopisu Environmental Research.

Voda plná drog

Zmíněných rekreačních drog bylo ve vodě takové množství, že to podle názoru vědců muselo mít nepříznivé důsledky pro ekosystémy. Badatelé se obávají především o místní populaci úhořů říčních (Anguilla anguilla), kteří jsou ve Velké Británii kriticky ohrožení. „Dřívější výzkum ukázal, že kokain ve vodě narušuje hormonální systém úhořů a oddaluje jejich dospívání. Po festivalu Glastonbury jsme naměřili ještě vyšší koncentrace kokainu ve vodě než v předchozí studii,“ upřesňuje Aberg.

Extáze zase nepříznivě ovlivňuje zooplankton, jako jsou hrotnatky – drobní korýši patřící do řádu perlooček. Podle vědců velké množství extáze ve vodě podstatně omezuje jejich aktivitu.

TIP: Jak život sladkovodních ryb ovlivňuje ženská antikoncepce a kravská stáda

Návštěvníci festivalu Glastonbury jsou sice žádáni, aby používali veřejné toalety, očividně to ale nestačí. „Festival Glastonbury je ve skutečnosti jedním z festivalů, které jsou velmi vstřícné a šetrné vůči životnímu prostředí, včetně zajištění velkého počtu kvalitních toalet. Když je problém se znečištěním prostředí rekreačními drogami tady, bude to na ostatních velkých festivalech zřejmě ještě horší,“ odhaduje Dan Aberg.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907