S umělou inteligencí se budou virtuální světy stavět mnohem snadněji
Aby virtuální světy vypadaly přesvědčivě, tak do nich počítačoví umělci vkládají spoustu budov, kamenů, stromů a dalších objektů z reálných světů. Problém je v tom, že zaplňování virtuálního světa takovými detaily je obvykle dost zdlouhavé, a také nákladné.
Vědci a vývojáři společnosti Nvidia proto postavili umělou inteligenci, která dovede zaplňování virtuálních světů velmi usnadnit. Umělé inteligence, které jsou založené na neurálních sítích, fungují v některých ohledech podobně jako organické mozky. Učí se zkušeností. V tomto případě tým Nvidie „nakrmil“ umělou inteligenci tisícovkami videosekvencí z měst služby Cityscapes a dalšími vhodnými daty.
TIP: Umělá inteligence dovede rozpoznat politické přesvědčení z Google Street View
Tým Nvidie nejprve postavil základy virtuálního města s enginem Unreal Engine 4. Natrénovaná umělá inteligence pak využila získané zkušenosti a zaplnila virtuální město až do těch nejmenších detailů, včetně barev, osvětlení a jemných textur. Výsledkem takové spolupráce grafiků a umělé inteligence je celý virtuální svět pro animace nebo pro videohry, který je možné vytvořit mnohem rychleji, než kdyby ho lidští výtvarníci stavěli kousek po kousku. Tato technologie přitom nevylučuje ze hry lidskou kreativitu, ale spíše dramaticky zrychluje celý proces a pomáhá lidem zvládnout ty nejvíce úmorné fáze tvorby virtuálních světů.
Nvidia
ZajímavostiUlicemi kráčí smrt
Día de Muertos | Mexiko
Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)
VesmírSkupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)
HistoriePo smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, Doronenko, CC BY-SA 4.0)