Unikátní objev odhalil nejbližší „dvojité“ kvasary

09.04.2021 - Stanislav Mihulka

Náročná pozorování přinesla objev dvou vzácných dvojitých kvasarů, které se nacházejí ve vzdálenosti přes 10 miliard světelných let od nás

<p>Vizualizace přízračně vyhlížející galaxie s dvojitým kvasarem.</p>

Vizualizace přízračně vyhlížející galaxie s dvojitým kvasarem.


Reklama

Když se supermasivní černá díra v centru galaxie dostane k opravdu vydatné „potravě“, v některých případech se extrémně rozzáří a vytvoří kvasar. Pro supermasivní černé díry je výtečnou příležitostí ke krmení splývání galaxií, které promísí kosmický plyn a prach. Výjimečně se stává, že supermasivní černé díry splývajících galaxií vstoupí do stádia kvasaru ještě předtím, než samy splynou do jediné černé díry. Tak se zrodí „dvojitý“ kvasar.

Podle toho, co vidíme ve vzdáleném vesmíru, jsou dvojité kvasary velice vzácné. Jeden dvojitý kvasar připadá na zhruba tisícovku obyčejných „single“ kvasarů. Yue Shen z americké University of Illinois at Urbana-Champaign tvrdí, že najít dvojitý kvasar je jako najít jehlu v kupce sena. Shenovi a jeho kolegům se to ale podařilo.

Nejbližší dvojité kvasary

Objevili hned dva dvojité kvasary, což je pozoruhodný výkon, který je zároveň ověnčený rekordem. Představují totiž nejbližší dvojité kvasary, jaké jsme zatím našli. I tak ale jejich záření letělo k Zemi více než 10 miliard let. Vzdálenost mezi kvasary v těchto dvojicích je vždy jen pár tisíc světelných let. Dvojité kvasary po určité době pravděpodobně zanikají, splynutím do jediné veliké supermasivní černé díry. 

TIP: Vědci pozorovali gigantický výtrysk hmoty kvasaru, široký jako celá galaxie

Nebylo to jednoduché. Pro objev těchto dvojitých kvasarů byla nutná pozorování vesmírných i pozemních observatoří, včetně Hubbleova vesmírného dalekohledu, observatoře Gaia, pozorování Sloanovy prohlídky oblohy Sloan Digital Sky Survey, a také teleskopu Gemini North Telescope.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

S rostoucím počtem flexitariánů, tedy lidí, kteří jedí maso jen zřídka, a silnějším obavám z dopadu masa na životní prostředí, se zvyšuje i potenciál rostlinných alternativ.

Revue

Program na záchranu zemědělství beží v Kalifornii už dvacet let. Kolaps se možná podaří zpomalit.

Zajímavosti

Tank Matilda postupuje Západní pouští během operace Compass.

Válka
Vesmír
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907