Výkonná supermasivní černá díra kvasaru PDS 456 vyvrhuje hmotu stovek milionů Sluncí
Kvasary jsou extrémně zářivá aktivní galaktická jádra, která na nás svítí z velmi vzdáleného vesmíru. Jejich výkony jsou zcela udivující. Dokládají to i nedávná zjištění astronomů, kteří namířili soustavu radioteleskopů ALMA v chilské poušti na relativně blízký kvasar PDS 456.
Ukázalo se, že tenhle kvasar vyvrhnul tak gigantické množství hmoty, že je z toho výtrysk široký jako celá galaxie. Vlastně to není až tak překvapující. Z většiny kvasarů tryskají velká množství hmoty. Kvasar PDS 456, který je od nás vzdálený téměř 2,5 miliard světelných let, a náleží spíše k těm bližším kvasarů, je ale opravdu extrémně energetický.
Pozorovaný výtrysk hmoty tohoto kvasaru je fenomenální. Tvoří ho hmota odpovídající asi 250 milionům Sluncí. Výkonná supermasivní černá díra kvasaru vyvrhne ročně hmotu, ze které by bylo možné udělat asi 290 Sluncí. Pro tak zářivý kvasar jde paradoxně o relativně slabý výtrysk hmoty.
TIP: Astronomové našli kvasar s teplotou tak vysokou, že se vymyká všem předpokladům
Vedoucí výzkumu Manuela Bischetti z italské Římské observatoře a její kolegové si pochvalují, že vzhledem ke své relativní blízkosti a extrémní zářivosti je kvasar PDS 456 ideálním kandidátem pro výzkumu výtrysků hmoty kvasarů, a také vlivu aktivity kvasarů na hostitelskou galaxii.
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)