Úpadek vlivu německých rytířů: Proběhla rozhodující bitva u Grunwwaldu

- Redakce Živá historie

<p>Po porážce v bitvě u Grunwwaldu již nikdy Řád německých rytířů nezískal zpět svůj bývalý vliv.</p>

Po porážce v bitvě u Grunwwaldu již nikdy Řád německých rytířů nezískal zpět svůj bývalý vliv.

15 . 7 . 1410

Reklama

Rozhodující událost polsko-litevsko-teutonské války, která bývá nazývána jako bitva u Grunwaldu, Tannenbergu nebo Žalgirisu, se odehrála 15. července 1410. Jeden z největších střetů středověkého světa výrazně omezil vliv Řádu německých rytířů a změnil mapu východní Evropy. A zasáhl také do českých dějin.

Řád, kterého porážka srazila na kolena, neměl dostatek síly, aby v budoucích časech vystoupil po boku křižáckého vojska proti českým husitům. Ty jen tak mimochodem vedl Jan Žižka, který své síly nabídl opoziční polsko-litevské koalici.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907