Vládní agentura ve Spojených státech vynesla krutý verdikt nad 45 tisíci divokých koní. Koně mají být utraceni kvůli finančním úsporám a pastvinám pro dobytek
Zatímco pro většinu lidí jsou divocí koně symbolem nespoutané přírody, pro americké úřady jde o přemnožená zvířata bez valného užitku. Vládní agentura Bureau of Land Management (BLM) nyní proto posvětila návrh na utracení 45 tisíc divokých koní.
Velké množství divokých koní žije ve Spojených státech v malých rezervacích. Náklady na jejich chov v loňském roce vyčíslila agentura BLM na 49 milionů dolarů. Utracení velkého počtu koní má přinést jednak finanční úspory, a také uvolnit prostor pro hospodářská zvířata.
Rozhodnutí pobouřilo organizace bojující za práva zvířat. Ginger Kahrens, ředitelka neziskové organizace Cloud Foundation, považuje rozhodnutí za skandální a přirovnává jej ke genocidě. Ve volné přírodě žije podle ochránců zvířat okolo 50 tisíc divokých koní. Za posledních 40 let jich přitom z volné přírody zmizelo více než 270 tisíc.
Inhabitat, The Telegraph
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)
RevuePolar Bear 81
autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství
Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)
VálkaSovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaSvětlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)