Usmrtil indického řidiče skutečně meteorit? Bylo by to nejspíš poprvé v historii

Podle deníku Wall Street Journal usmrtil meteorit v Indii 44letého řidiče autobusu. Pokud se informace potvrdí, půjde o první skutečně zdokumentovaný případ přímého usmrcení člověka meteoritem

09.02.2016 - Martin ReichmanStatistici, matematici i vědci se v otázce pravděpodobnosti usmrcení člověka meteoritem shodují – jde o jeden z nejnepravděpodobnějších scénářů a historie jim v tomto ohledu dává spíše za pravdu.

Pravděpodobně nejstarším záznamem, který popisuje usmrcení člověka meteoritem, je událost z přelomu dubna a května v roce 1490. Tehdy měla sprška meteoritů v čínské provincii Šan-s' usmrtit až desítky tisíc lidí. Moderní věda se ale k tomuto tvrzení staví skepticky. Stejně tak vědci pochybují o možném usmrcení františkánského mnicha meteoritem v roce 1633, smrti dvou námořníků v Indickém oceánu v roce 1647 a usmrcení člověka meteoritem v jeho posteli v roce 1879. Všechny tyto události jsou ale velmi staré a jejich potvrzení, nebo naopak vyvrácení, je tudíž takřka nemožné. 

Za nepotvrzené ale vědci považují i zprávy o událostech novějšího data – v roce 1907 měl meteorit v Číně usmrtit celou rodinu farmáře a v roce 1929 zabít svatebčana v Jugoslávii. V roce 1951 měla sprška meteoritů v Teheránu zničit 62 domů a usmrtit 12 lidí a desítky kusů dobytka. Žádnou z těchto událostí se ovšem potvrdit nepodařilo.

Trefa do černého

K několika zásahům vesmírných projektilů ale přesto došlo, žádný ovšem neskončil tragicky – v roce 1911 byl v Egyptě po pádu marťanského meteoritu zraněn chlapec, 30. března 1954 byla meteoritem zraněna Annie Hodgesová z Alabamy a v roce 1992 zranil meteorit chlapce z Ugandy. Tragicky neskončil ani pád Čeljabinského meteoritu z 15. února 2013 - přestože je mu připisováno zhruba 1 500 zraněných, žádné z nich nesouviselo s přímým střetem s vesmírným tělesem.

Jaká je tedy pravděpodobnost zásahu člověka meteoritem? Patrně nejpodrobnější výpočty na toto téma provedl americký astronom Phil Plait. Podle jeho výpočtů je pravděpodobnost, že vás během celého života usmrtí meteorit asi 1:700 000. Jen pro srovnání - šance, že se zabijete na schodech, je zhruba 1:20.

  • Zdroj textu

    wsj.com, oberlin.edu, huffingtonpost.com, theguardian.com

  • Zdroj fotografií

    The Guardian


Další články v sekci