Úspěch, nebo krach? Kolem supertajné mise Zuma se rojí divoké spekulace

10.01.2018 - Stanislav Mihulka

Přísně tajná mise Zuma vyrazila na oběžnou dráhu. Dost možná ale skončila neúspěchem

Falcon 9 - Nosná raketa Falcon 9 společnosti SpaceX
Falcon 9 - Nosná raketa Falcon 9 společnosti SpaceX

Reklama

Společnost SpaceX již prokázala, že může poslat do vesmíru i cenný tajný náklad. V květnu 2017 jejich nosná raketa vynesla tajný špionážní satelit NROL-7, v září zase tajný bezpilotní raketoplán X-37B amerického letectva.

V noci na pondělí našeho času vynesla nosná raketa Falcon 9 z Mysu Canaveral na Floridě pro americkou vládu supertajný satelit s kódovým označením Zuma. První fáze letu proběhla úspěšně a první raketový stupeň rakety Falcon 9 přistál na přistávací ploše Landing Zone 1 na Mysu Canaveral.

Supertajný náklad

Satelit Zuma je tak tajný, že o něm téměř nikdo nic neví. Jeho výrobcem by měl být Northrop Grumman. Není ale jasné, která vládní agentura má satelit Zuma na povel, ani to, co by měl mít na palubě za vybavení. A není známá ani jeho přesná oběžná dráha.

TIP: Ve službách Pentagonu: Raketa SpaceX poprvé vynesla tajný armádní satelit

Start Zumy pronásledovala smůla. Původně měl proběhnout v polovině listopadu 2017. Byl odložen o téměř dva měsíce z technických důvodů. V lednu ho ještě o den zdržela bouře. Ještě horší je, že podle nejnovějších informací je satelit Zuma možná ztracen. Oficiální informace zatím nejsou k dispozici, nicméně řada komentátorů spekuluje o možnosti, že satelit mohl spadnout na Zemi společně s horním raketovým stupně nosné rakety.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Vesmír

Udržování podmořských ropovodů s využitím lidské síly stojí víc než dva miliony korun za jediný den. V blízké budoucnosti by je však mohly značně urychlit a zlevnit autonomní drony.

Zajímavosti

Finští vojáci přeházejí sovětskou hranici poblíž Tohmajärvi v létě 1941. Helsinky deklarovali svoji účast ve válce jako obrannou.

Válka

Jednáte pomalu!

freska Ježíše
kde: Španělsko | kdy: 2012

Freska Ecce homo, kterou v kostelíku nedaleko španělské Zaragozy před více než sto lety vytvořil Elías García Martínez, postupně „opadávala“ vinou vlhkosti. Ministerstvo kultury ji sice hodlalo nechat zrestaurovat, ale v porovnání s tamní důchodkyní Cecilií Giménezovou jednalo příliš pomalu: Vitální osmdesátnice vzala dílo do vlastních rukou a pohřbila historickou malbu pod nánosy nové barvy. Výsledek jejího snažení připomíná mazanici malého dítěte, které si hraje s pastelkami. Památku sice původně čekala oprava, ale z poničeného Ježíše se stala internetová senzace a do města kvůli němu proudí davy turistů – takže zatím zůstává ve zbídačeném stavu.

Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907