Úspěch, nebo krach? Kolem supertajné mise Zuma se rojí divoké spekulace

10.01.2018 - Stanislav Mihulka

Přísně tajná mise Zuma vyrazila na oběžnou dráhu. Dost možná ale skončila neúspěchem

Falcon 9 - Nosná raketa Falcon 9 společnosti SpaceX
Falcon 9 - Nosná raketa Falcon 9 společnosti SpaceX

Reklama

Společnost SpaceX již prokázala, že může poslat do vesmíru i cenný tajný náklad. V květnu 2017 jejich nosná raketa vynesla tajný špionážní satelit NROL-7, v září zase tajný bezpilotní raketoplán X-37B amerického letectva.

V noci na pondělí našeho času vynesla nosná raketa Falcon 9 z Mysu Canaveral na Floridě pro americkou vládu supertajný satelit s kódovým označením Zuma. První fáze letu proběhla úspěšně a první raketový stupeň rakety Falcon 9 přistál na přistávací ploše Landing Zone 1 na Mysu Canaveral.

Supertajný náklad

Satelit Zuma je tak tajný, že o něm téměř nikdo nic neví. Jeho výrobcem by měl být Northrop Grumman. Není ale jasné, která vládní agentura má satelit Zuma na povel, ani to, co by měl mít na palubě za vybavení. A není známá ani jeho přesná oběžná dráha.

TIP: Ve službách Pentagonu: Raketa SpaceX poprvé vynesla tajný armádní satelit

Start Zumy pronásledovala smůla. Původně měl proběhnout v polovině listopadu 2017. Byl odložen o téměř dva měsíce z technických důvodů. V lednu ho ještě o den zdržela bouře. Ještě horší je, že podle nejnovějších informací je satelit Zuma možná ztracen. Oficiální informace zatím nejsou k dispozici, nicméně řada komentátorů spekuluje o možnosti, že satelit mohl spadnout na Zemi společně s horním raketovým stupně nosné rakety.

 

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zleva sedí Apt, Wilcutt, Readdy, Akers, Walz, stojí Lucidová, Blaha.

Vesmír

Katedrála Sagrada Família je impozantní, i když zatím není dostavěná. Ve finále ji má zdobit 18 věží; dostavěných jich je ale zatím jen osm a nejvyšší z nich měří 112 metrů.

Zajímavosti

Autonomní uklízeč sněhu u osvětlení letištní dráhy

Věda

Ostrov Kubu se rozkládá uprostřed solných plání Makgadikgadi v Botswaně, nedaleko měst Orapa a Letlhakane. Celá oblast je chráněnou krajinnou oblastí a původními obyvateli regionu je dokonce považována za posvátnou.

Příroda

Snímek komety C/2019 Q4 Borisov, pořízený teleskopem Canada-France-Hawaii Telescope na Havaji

Vesmír

Pohřební koruna Přemysla Otakara II. Podobně mohla vypadat česká koruna za Přemyslovců

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907