Úspěch, nebo krach? Kolem supertajné mise Zuma se rojí divoké spekulace

10.01.2018 - Stanislav Mihulka

Přísně tajná mise Zuma vyrazila na oběžnou dráhu. Dost možná ale skončila neúspěchem

Falcon 9 - Nosná raketa Falcon 9 společnosti SpaceX
Falcon 9 - Nosná raketa Falcon 9 společnosti SpaceX

Reklama

Společnost SpaceX již prokázala, že může poslat do vesmíru i cenný tajný náklad. V květnu 2017 jejich nosná raketa vynesla tajný špionážní satelit NROL-7, v září zase tajný bezpilotní raketoplán X-37B amerického letectva.

V noci na pondělí našeho času vynesla nosná raketa Falcon 9 z Mysu Canaveral na Floridě pro americkou vládu supertajný satelit s kódovým označením Zuma. První fáze letu proběhla úspěšně a první raketový stupeň rakety Falcon 9 přistál na přistávací ploše Landing Zone 1 na Mysu Canaveral.

Supertajný náklad

Satelit Zuma je tak tajný, že o něm téměř nikdo nic neví. Jeho výrobcem by měl být Northrop Grumman. Není ale jasné, která vládní agentura má satelit Zuma na povel, ani to, co by měl mít na palubě za vybavení. A není známá ani jeho přesná oběžná dráha.

TIP: Ve službách Pentagonu: Raketa SpaceX poprvé vynesla tajný armádní satelit

Start Zumy pronásledovala smůla. Původně měl proběhnout v polovině listopadu 2017. Byl odložen o téměř dva měsíce z technických důvodů. V lednu ho ještě o den zdržela bouře. Ještě horší je, že podle nejnovějších informací je satelit Zuma možná ztracen. Oficiální informace zatím nejsou k dispozici, nicméně řada komentátorů spekuluje o možnosti, že satelit mohl spadnout na Zemi společně s horním raketovým stupně nosné rakety.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907