Úsvit české politiky: Zavedení parlamentarismu v Rakousku (2.)

10.07.2016 - Vladimír Černý

Skupina opozičních politiků se v září 1874 rozhodla vstoupit na český zemský sněm a v prosinci téhož roku byl rozkol završen založením druhé české politické strany


Reklama

Její oficiální název zněl Národní strana svobodomyslná, ale do historie vstoupila pod jménem mladočeši. Hlásila se k liberálním zásadám a směřovala k úsilí „o zřízení vpravdě svobodárné, spočívající na základech demokratických, tj. na rovném právu všech“.  

TIP: Přečtěte si, jak se formovaly první české politické strany

Osudné punktace

Vznik nové strany ale neznamenal, že by staročeši ihned ztratili na významu. Právě naopak, mladočeši v dalších letech nijak výrazně neprorazili a na oblibě jim ubraly i některé skandály, které staročeský tisk škodolibě komentoval. Obě strany mezi sebou sváděly tvrdý boj, který silně poznamenal tehdejší společnost. Jak napsal Rieger v roce 1876: „Kdekoli se občané pohádají mezi sebou o zájmy čistě místní, nebo osobní – třeba o stříkačku nebo purkmistrovství – ihned věc bere na sebe ráz víceméně politický…a hned jsou z nich staročeši nebo mladočeši“.

Staročeši pak nakonec skončili s politikou pasivní rezistence a v roce 1878 vstoupili poslanci obou stran do českého zemského sněmu, v následujícím roce i do říšské rady. Obliba staročechů mezi lidmi pak začala klesat až koncem osmdesátých let. V českých zemských volbách naposledy těsně zvítězili roku 1889, ale následující neúspěch při jednáních o národnostním smíru s německými liberály v rámci takzvaných punktací byl oním příslovečným posledním hřebíkem do rakve, v níž mohla být pohřbena dosavadní staročeská politická nadvláda. Drtivý triumf mladočechů ve volbách do říšské rady 1891 vynesl tuto stranu na první místo a předáci Národní strany tomu už jen bezmocně přihlíželi. Objevovala se i další konkurence v podobě nových stran (například roku 1878 byla v Čechách založena sociální demokracie).

Úpadek a pád

Vliv staročechů tedy klesl, i když měli nadále silné pozice hlavně v komunální politice a existovali až do rozpadu Rakouska-Uherska roku 1918. Poté splynuli s Českou státoprávní demokracií, z níž se posléze stala Československá národní demokracie. Přes svůj úpadek však Národní strana zanechala v českých dějinách trvalou stopu a to jí už nikdo upřít nemůže.           

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 9/2011

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Leif Eriksson objevuje Ameriku, obraz od norského malíře Hanse Dahla (1849–1937).

Zajímavosti

Arové hyacintoví vyhledávají na zemi velké palmové ořechy, které se jim tady louskají lépe než ve větvích stromů

Příroda
Věda

Kometa Čurjumov-Gerasimenko na snímku meziplanetární sondy Rosetta

Vesmír

Německá infiltrační taktika použitá během protiútoku slavila úspěch, na snímku vilémovské kulometné družstvo

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907