Útěk ze zámku Jezeří: Kterak francouzský důstojník uprchl nacistům

23.02.2018 - Karel Pokorný

<p>Původně gotický hrad Jezeří byl v 16. století přestavěn do zámecké podoby. Dnes jsou na něm i na okolní krajině vidět stopy devastace z časů komunistické éry.</p>

Původně gotický hrad Jezeří byl v 16. století přestavěn do zámecké podoby. Dnes jsou na něm i na okolní krajině vidět stopy devastace z časů komunistické éry.


Reklama

V obou světových válkách využívaly obě válčící strany mnohé hrady a zámky po celé Evropě jako vězení pro nepřátelské důstojníky. To byl případ i zámku Jezeří na severozápadě Čech, kde během druhé války drželi nacisté zajaté Francouze, Poláky, Rusy i potrestané německé vojáky.

Hned v prvních pomnichovských dnech se na zámku usídlil štáb „SS-Leibstandarte Adolf Hitler“ v čele s Obersturmbannführerem Seppem Dittrichem. Osobní Hitlerova standarta odešla z Jezeří 19. října 1938 a na zámku se pak usídlila posádka, určená ke hlídání zajatců. V březnu 1943 došlo k novému využití zámku pro vězeňské účely. Byl zde zřízen zvláštní tábor pro prominentní osobnosti Sonderlager für prominente Persönlichkeiten, převážně vysoké francouzské důstojníky.

Zajatí francouzští důstojníci se mohli v určeném čase volně pohybovat v části zámku Jezeří, věnovat se některým druhům zájmové činnosti a dostávali stravu, o které si němečtí vojáci (zvláště na bojištích v Sovětském svazu) mohli nechat jen zdát. Přesto patřilo k jakémusi kódu cti pokoušet se o útěk, ačkoliv mohlo jít o život.

Spletitá kanalizace

Dnes se již bohužel neví, jak se jmenoval francouzský důstojník, který se nebál a pokusům o únik se věnoval s plnou vervou. Zachoval se však příběh o tom, že se mu útěk podařil, a to zřejmě v roce 1943. Odvážný Francouz se nezkoušel slaňovat po prostěradlech ze zámeckých oken, ale rozhodl se utéct podzemím. Nepoužil přitom nějaké tajné chodby ze sklepení, ale kanalizaci. Tak trochu „po francouzsku“ zkusil uniknout naslepo stísněnými prostorami plnými odboček.

Na konci cesty ho klidně mohla čekat mříž nebo neprůlezné zúžení. Navíc zámek Jezeří stojí uprostřed lesů, kde se dá sice úspěšně skrývat, ale nikoliv dlouhodobě přežít bez pomoci. Kromě toho jej od rodné Francie dělila vzdálenost přes tisíc kilometrů, a i kdyby se tam dostal, stejně ji z větší části okupovali Němci a zbytku vládla kolaborantská vláda. Přes všechny zmíněné překážky se dotyčný Francouz nezalekl a útěk se mu zdařil.

Odveta nacistů

Další osud francouzského důstojníka neznáme, víme ale, že nacisté zuřili a zodpovědného německého důstojníka poslali šmahem na východní frontu. Následně zámek zabezpečili, aby se taková situace již neopakovala. Mnoho úseků podzemí nechali zazdít nebo odstřelit a zajatcům tvrdě zostřili režim. Kvůli zmíněným destrukcím dnes bohužel nemůže nikdo celou trasu onoho úniku projít a prozkoumat. Můžeme tak zde spatřit pouze jednotlivé úseky únikové trasy. 

Prominentní vězni

Na zámku Jezeří bylo průměrně ubytováno asi 100 lidí. Od roku 1943 mělo tímto táborem projít asi 238 mužů. Mezi prominentními osobnostmi, internovanými na Jezeří se mimo jiné uvádí zejména Pierre de Gaulle - bratr francouzského prezidenta de Gaulla, syn bývalého ministerského předsedy Michael Clémenceau, Dr. Menetrel - osobní lékař maršála Pétaina, princ Michael Montenegra a další.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti

  • Zdroj fotografií: Národní památkový ústav | www.npu.cz

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907