Chorvatský Záhřeb má novou atrakci – přímo naproti policejní stanici zde vzniklo muzeum konopí. Zaměstnanci ministerstva vnitra do něj mají vstup zdarma
Chorvatsko má své první muzeum konopí. Instituce věnovaná široké škále využití této rostliny od výroby textilních vláken po její omamné účinky se nachází přímo naproti hlavní policejní stanici v centru Záhřebu. V Chorvatsku je přitom rekreační užívání marihuany nelegální a její použití je vyhrazené pouze lékařským účelům. Podle majitele muzea Tvrtko Kracuna je ale umístění muzea v exponované části města pouhou náhodou. Zaměstnanci ministerstva vnitra, zdravotnictví a zemědělství, kteří jsou zodpovědní za regulaci konopí, mají každopádně garantovaný vstup zdarma.
TIP: Medicínská marihuana v Česku: Všechno, co jste chtěli vědět o léčebném konopí
„Konopí je přítomné v historii lidstva téměř ve všech civilizacích a bezpochyby si zaslouží muzeum,“ okomentoval novou záhřebskou atrakci muzejník Kracun.
Muzea konopí nejsou ve světě úplnou výjimkou – tím zřejmě nejstarším je Hash, Marihuanna & Hemp Museum v Amsterdamu, které funguje již od roku 1985. Jeho zakladatel Ben Dronkers je také duchovním otcem největšího muzea konopí, které se nachází ve španělské Barceloně. Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější patří Cannabition Museum v Las Vegas.
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)