Lidem, kteří by chtěli slyšet pochvalu za to, že po ulicích nepohazují odpadky, se zřejmě bude líbit koš, který nově stojí u jedné z jeruzalémských autobusových zastávek. Po vhození odpadků se z něj totiž dětským hláskem ozve „moc vám děkuji“
Mluvící koš je součástí iniciativy místních obyvatel, kteří chtějí mít čistou čtvrť. Jeruzalém je spojován především s posvátnými místy židů, křesťanů a muslimů. Město s téměř milionem obyvatel má však i svou stinnou stránku: časté dopravní zácpy, výmoly a pohozené odpadky.
Moderní odpadkové koše, které se objevily také v některých evropských městech, včetně Londýna či Berlína, jsou vybaveny solárními panely a senzory. Po vhození jakéhokoliv odpadku se z nich ozve chvála formou nahraného hlasu či různých zvuků.
TIP: Thajský národní park hodlá posílat odpadky turistům domů
„Naše čtvrť je špinavá a chceme s tím něco dělat,“ uvedla místní obyvatelka a umělkyně Talja Tomerová. „Chceme čisté ulice, které vypadají hezky a kterými je příjemné se procházet,“ dodala žena, která se věnuje pouličnímu umění.
Provoz mluvícího odpadkového koše v Jeruzalémě má ale i svá specifika. Každý pátek večer při setmění dobrovolník elektroniku v koši vypne, aby dostál požadavkům židovského svátku šabat, který je věnovaný odpočinku.
VálkaSzent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHC, CC0)
ZajímavostiDavidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez González, CC BY-SA 4.0)
VědaLudwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK Stieler, CC0)
VesmírIlustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. Kornmesser, CC BY-SA 4.0)