V Kanadě má vzniknout největší geotermální laguna na světě

28.09.2022 - Martin Reichman

Quebecká společnost hodlá v kanadském Charlevoix vybudovat největší geotermální lagunu na světě

<p>Kolem největší geotermální laguny na světě, která udržuje celoročně příjemnou teplotu vody, má vyrůst soběstačná rekreační vesnice. <em>(foto: Profimedia, geoLagon)</em></p>

Kolem největší geotermální laguny na světě, která udržuje celoročně příjemnou teplotu vody, má vyrůst soběstačná rekreační vesnice. (foto: Profimedia, geoLagon)


Reklama

V srdci panenské kanadské rezervace v Charlevoix má vyrůst největší geotermální laguna na světě. Celková plocha rekreačního komplexu má pokrýt 1 200 m² a nabídnout má stovky ubytovacích kapacit. Inspirací projektantům z quebecké společnosti geoLagon, která za celým projektem stojí, jsou slavné geotermální minerální lázně Modrá laguna, nacházející se v lávových polích na Islandu.

Vodu v laguně má na stálou teplotu 39 °C ohřívat komplexní energetický ekosystém, složený z geotermálních, biomasových, fotovoltaických a slunečních technologií. Díky rekuperaci a filtraci dešťové vody má navrhovaný komplex snížit spotřebu podzemní vody o 90 až 95 %, ve srovnání s podobnými projekty jinde ve světě. Kolem geotermální laguny má vzniknout soběstačná rekreační vesnice. Laguna má podle plánů architektů splynout s přírodou a stovky okolních chatek mají vytvořit jedinečnou udržitelnou komunitu nazvanou Soleils Village.

TIP: V horách Saúdské Arábie vzniká luxusní turistické středisko 

Projekt je plánován do tří etap – během první fáze má v místě vyrůst 150 chatek vybavených solárními panely. V druhé fázi má vzniknout obří geotermální laguna a v závěrečné etapě dalších 150 bytových jednotek. Ty budou určené k přímému prodeji i k pronájmu. Zahájení výstavby je aktuálně plánované na březen 2023 s tím, že po dokončení projektu by mohly vzniknout tři podobné laguny v dalších částech Kanady.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907