V pořadí pátá mise utajovaného amerického raketoplánu trvá již 600 dní

03.05.2019 - Stanislav Mihulka

Pátá mise tajného experimentálního raketoplánu Boeing X-37B je v plném proudu

<p>Tajný raketoplán Boeing X-37B na oběžné dráze.</p>

Tajný raketoplán Boeing X-37B na oběžné dráze.


Reklama

Experimentální raketoplán amerického letectva Boeing X-37B je stejně utajovaný, jako populární. Intenzivně létá do vesmíru a již tam strávil velmi dlouhou dobu. Teď je na své oficiálně páté misi, která nese označení Orbital Test Vehicle 5 (OTV-5). A jak je již dobrým zvykem, program raketoplánu na této misi je naprosto tajný.

Dne 30. dubna 2019 zahájil tento vojenský raketoplán již sedmou stovku dní mise OTV-5 na oběžné dráze. Podle oficiálních vyjádření US Air Force se raketoplán X-37B věnuje jednak testování technologií pro opětovně použitelné kosmické lodě, a pak také různým experimentům, které pak následně vyhodnocují odborníci na Zemi.

Experimentální raketoplán X-37B

Americké letectvo má minimálně dva stroje X-37B, oba dva vyrobené Boeingem. Každý raketoplán je dlouhý 8,8 metru, vysoký 2,9 metru a jeho křídla mají rozpětí téměř 4,6 metru. Solární energii poháněný raketoplán má k dispozici nákladní prostor, jehož velikosti zhrubu odpovídá nákladnímu prostoru dodávky. 

TIP: 700 dnů: Tajný americký raketoplán X-37B pokračuje v rekordní misi

Přestože mise OTV-5 trvá již déle než 600 dní, ještě zdaleka není nejdelší z misí pozoruhodného raketoplánu. Předchozí mise OTV-4 totiž začala 20. května 2015 a skončila 7. května 2017. Trvala tedy 718 dní. Pokud US Air Force dodrží tradici, tak by mise OTV-5 měla být delší, než mise předchozí. V takovém případě bude raketoplán kroužit kolem Země a věnovat se svým tajným záležitostem ještě hodně dlouho.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: United Launch Alliance/Boeing

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907