V pravopise zběhlí paviáni: Opice odhalují počátky písma

Ve výzkumném ústavu nedaleko Marseille proběhl pozoruhodný experiment, který ukázal, jak s narůstajícími zkušenostmi dokážou paviáni téměř s jistotou rozeznat skutečná slova od neexistujících

25.05.2018 - Zuzana Teličková



Šest paviánů se po dobu šesti týdnů učilo poznávat čtyřpísmenná anglická slova na obrazovce počítače. Testované zvíře se vždy muselo rozhodnout, zda jde o skutečné, nebo neexistující slovo. V případě, že byl jeho odhad správný, bylo zvíře odměněno. Všechna slova měla čtyři písmena a obsahovala tři souhlásky a jednu samohlásku. Během výcviku prošlo každé zvíře zhruba 50 000 pokusy a každé z nich se naučilo rozpoznat nejméně 81 slov s přesností 75 %. Jeden z paviánů dokázal správně určit více než 300 slov.

TIP: Zabijáci s pověstí neviňátek – Mírní vlci, krvelačné akvarijní rybky

„Zvířata zapojená do výzkumu ve skutečnosti nečetla, ani nechápala symbolický význam slov,“ vysvětluje Michael Platt, neurobiolog z Duke University v Durhamu. „Jejich schopnost rozeznávat vzory obsažené v písmenech ale ukazuje, že když lidé začínali psát a číst, zřejmě vycházeli z existujících obrazů zakódovaných v mozku, z nichž se vyvinula schopnost poznávat vizuální vzory.“

Přestože na písmena pohlížíme jako na zástupné symboly zvuků, z nichž se skládají slova, nový výzkum ukazuje, že mozek na ně může pohlížet jako na samostatné objekty, které buď tvoří, nebo netvoří smysluplný celek.

  • Zdroj textu

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci