Reklama


V pravopise zběhlí paviáni: Opice odhalují počátky písma

25.05.2018 - Zuzana Teličková

Ve výzkumném ústavu nedaleko Marseille proběhl pozoruhodný experiment, který ukázal, jak s narůstajícími zkušenostmi dokážou paviáni téměř s jistotou rozeznat skutečná slova od neexistujících

<p>Po výcviku dokázali paviáni s velkou jistotou poznat slova, která neexistují</p>

Po výcviku dokázali paviáni s velkou jistotou poznat slova, která neexistují


Reklama

Šest paviánů se po dobu šesti týdnů učilo poznávat čtyřpísmenná anglická slova na obrazovce počítače. Testované zvíře se vždy muselo rozhodnout, zda jde o skutečné, nebo neexistující slovo. V případě, že byl jeho odhad správný, bylo zvíře odměněno. Všechna slova měla čtyři písmena a obsahovala tři souhlásky a jednu samohlásku. Během výcviku prošlo každé zvíře zhruba 50 000 pokusy a každé z nich se naučilo rozpoznat nejméně 81 slov s přesností 75 %. Jeden z paviánů dokázal správně určit více než 300 slov.

TIP: Zabijáci s pověstí neviňátek – Mírní vlci, krvelačné akvarijní rybky

„Zvířata zapojená do výzkumu ve skutečnosti nečetla, ani nechápala symbolický význam slov,“ vysvětluje Michael Platt, neurobiolog z Duke University v Durhamu. „Jejich schopnost rozeznávat vzory obsažené v písmenech ale ukazuje, že když lidé začínali psát a číst, zřejmě vycházeli z existujících obrazů zakódovaných v mozku, z nichž se vyvinula schopnost poznávat vizuální vzory.“

Přestože na písmena pohlížíme jako na zástupné symboly zvuků, z nichž se skládají slova, nový výzkum ukazuje, že mozek na ně může pohlížet jako na samostatné objekty, které buď tvoří, nebo netvoří smysluplný celek.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raději se držte na severu

Bogota, Kolumbie

Hlavní a zároveň nejlidnatější kolumbijské město Bogota si sice v poslední době na poli kriminality polepšilo, ale násilné činy pod taktovkou narkomafie z něj stále činí jedno z nejnebezpečnějších měst světa. Hrozbou jsou také časté exploze bomb. V srpnu 2010 zde vybuchla před budovou kolumbijské rozhlasové stanice Caracol Radio bomba umístěná v automobilu. Ten samý rok v říjnu se podařilo odvrátit další bombový útok, jehož cílem měla být budova Národního správního centra. I přes veškerou snahu úřadů jsou zde stále rozšířené únosy civilistů, přičemž únosci pak za jejich propuštění požadují po vládě peníze. Není se tak čemu divit, že nejen Bogota, ale i celá Kolumbie má jednu z nejvyšších úrovní zločinnosti na světě. Pokud se už ale v tomto turisty často navštěvovaném městě ocitnete, snažte se držet v jeho severní části – ta je totiž mnohem bezpečnější než jižní část Bogoty. 

Zajímavosti

Granáty F-1 se dodávaly v bedničkách po 20 kusech

Válka

Vytrvalostní cvičení posiluje tělo i ducha

Věda

Souhvězdí Hydry tvoří 17 hvězd. Z České republiky ho nejlépe spatříme v dubnu

Vesmír
Vesmír

Ženy ve středověku neměly lehké postavení

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907