Reklama


V pravopise zběhlí paviáni: Opice odhalují počátky písma

25.05.2018 - Zuzana Teličková

Ve výzkumném ústavu nedaleko Marseille proběhl pozoruhodný experiment, který ukázal, jak s narůstajícími zkušenostmi dokážou paviáni téměř s jistotou rozeznat skutečná slova od neexistujících

<p>Po výcviku dokázali paviáni s velkou jistotou poznat slova, která neexistují</p>

Po výcviku dokázali paviáni s velkou jistotou poznat slova, která neexistují


Reklama

Šest paviánů se po dobu šesti týdnů učilo poznávat čtyřpísmenná anglická slova na obrazovce počítače. Testované zvíře se vždy muselo rozhodnout, zda jde o skutečné, nebo neexistující slovo. V případě, že byl jeho odhad správný, bylo zvíře odměněno. Všechna slova měla čtyři písmena a obsahovala tři souhlásky a jednu samohlásku. Během výcviku prošlo každé zvíře zhruba 50 000 pokusy a každé z nich se naučilo rozpoznat nejméně 81 slov s přesností 75 %. Jeden z paviánů dokázal správně určit více než 300 slov.

TIP: Zabijáci s pověstí neviňátek – Mírní vlci, krvelačné akvarijní rybky

„Zvířata zapojená do výzkumu ve skutečnosti nečetla, ani nechápala symbolický význam slov,“ vysvětluje Michael Platt, neurobiolog z Duke University v Durhamu. „Jejich schopnost rozeznávat vzory obsažené v písmenech ale ukazuje, že když lidé začínali psát a číst, zřejmě vycházeli z existujících obrazů zakódovaných v mozku, z nichž se vyvinula schopnost poznávat vizuální vzory.“

Přestože na písmena pohlížíme jako na zástupné symboly zvuků, z nichž se skládají slova, nový výzkum ukazuje, že mozek na ně může pohlížet jako na samostatné objekty, které buď tvoří, nebo netvoří smysluplný celek.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Chirurgické středisko Lékařů bez hranic v Mosulu poznamenaném okupací Islámského státu v roce 2016.

Zajímavosti

Legionáři očekávali, že nábor jim přinese tisíce nováčků, jejich ruští kritici doufali v pouhé jednotlivce, maximálně desítky. Realita neuspokojila ani jednu stranu. Zuřivě agitujícím legionářům se přihlásilo asi 400 mužů.

Historie

Posádkám klání 1000 mil československých hrozilo často na nezpevněných silnicích velké nebezpečí.

Zajímavosti

Pyramida v Médúmu byla původně stupňovitá a teprve následník Huniho a zakladatel 4. dynastie Snofru tuto pyramidu přestavěl na „pravou“ pyramidu.

Věda

V potravinovém průmyslu se s korýši stále zachází, jako by nevnímali bolest. Zdá se však, že tento předpoklad je mylný

Příroda

Na Hubbleho vesmírném teleskopu se astronauté NASA dost nadřeli.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907