V Tanzanii (znovu)objevili vzácnou bílou žirafu

03.02.2016 - Martin Reichman


Reklama

Mimořádně vzácnou téměř bílou žirafu poprvé objevil v dubnu loňského roku doktor Derek Lee - ekolog a zakladatel Wild Nature Institute (WNI). Nyní na Omo, jak bílou žirafu pojmenoval, narazil znovu. Omo je asi patnáctiměsíční samice, která trpí specifickou poruchou pigmentu – tzv. leucismem. Toto genetické onemocnění se projevuje ztrátou všech typů kožních pigmentů (na rozdíl od albinismu, u nějž jde o poruchu jediného pigmentu - melaninu). Při leucismu chybí zvířatům pigmentové buňky buď po celém povrchu těla, nebo pouze na jeho částech a mohou si tedy (jak v případě žirafy Omo) částečně zachovat kresbu těla. Světlé zbarvení Omo ale dělá vrásky ochráncům zvířat, kteří se obávají, že se stane terčem pytláků. Vzácná žirafa je přitom pravděpodobně jediná svého druhu.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Derek Lee

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky s mamuty před stavbou nového letiště v Santa Lucíi.

Věda

Kuba říká…

Američané jsou přesvědčení, že hra „Simon říká patří k jejich kulturnímu dědictví. A Angličané kontrují, že rozhodně vznikla u nich. Jasně se v ní přece hovoří o muži jménem Simon de Montfort, který v bitvě u Lewes v roce 1264 polapil krále Jindřicha III. i jeho syna, a proto „vydával rozkazy celé zemi“. Po nějaký čas tehdy platilo, že co říká Simon, má stejnou váhu jako slova krále.

Nebojte, Britové nemají patent na všechny hloupé hry. Stejný design, při kterém vedoucí postava hry předkládá nejrůznější úkoly ostatním hráčům a ti je musí plnit (ovšem jen za předpokladu, „že to říká Simon“, jinak by je to diskvalifikovalo), je totiž důvěrně známý po celém světě. Česká varianta „Kuba říká“ sice nezní zrovna původně, ale turecké Yakup der ki nebo vietnamské Tôi báo už působí vcelku originálně.

Kořeny těchto her totiž sahají rozhodně dál, než aby se daly považovat za důsledek nějaké středověké třenice mezi anglickými barony. Portugalským a norským dětem při této hře rozkazuje Král, španělským Kozel, japonským Kapitán lodě, francouzským Jacques, čínským Učitel a německým Kommando Pimperle.

Historie
Zajímavosti

Výtrysk černé díry systému MAXI J1820+070 na snímku observatoře Chandra

Vesmír

Stroj v dražbě je uchován v dřevěném kufříku a na první pohled připomíná psací stroj. Odhadovaná cena jednoho z mála zachovaných strojů se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci eur.

Zajímavosti

Nosorožec černý (Diceros bicornis) – všimněte si protáhlého horního pysku.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907