V Tanzanii (znovu)objevili vzácnou bílou žirafu

03.02.2016 - Martin Reichman


Reklama

Mimořádně vzácnou téměř bílou žirafu poprvé objevil v dubnu loňského roku doktor Derek Lee - ekolog a zakladatel Wild Nature Institute (WNI). Nyní na Omo, jak bílou žirafu pojmenoval, narazil znovu. Omo je asi patnáctiměsíční samice, která trpí specifickou poruchou pigmentu – tzv. leucismem. Toto genetické onemocnění se projevuje ztrátou všech typů kožních pigmentů (na rozdíl od albinismu, u nějž jde o poruchu jediného pigmentu - melaninu). Při leucismu chybí zvířatům pigmentové buňky buď po celém povrchu těla, nebo pouze na jeho částech a mohou si tedy (jak v případě žirafy Omo) částečně zachovat kresbu těla. Světlé zbarvení Omo ale dělá vrásky ochráncům zvířat, kteří se obávají, že se stane terčem pytláků. Vzácná žirafa je přitom pravděpodobně jediná svého druhu.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Derek LeeDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907