V USA schválili používání prvních kontaktních čoček, které uvolňují léky

04.03.2022 - Stanislav Mihulka

Nové kontaktní čočky s antihistaminikem přinášejí úlevu od alergického svědění očí


Reklama

Přínos kontaktních čoček se nemusí nutně omezovat jen na korekci zraku. Ve skutečnosti se mohou v medicíně uplatnit mnoha různými způsoby, včetně aplikace léků v oblasti očí. Právě takové kontaktní čočky nedávno schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv FDA.

Čočky vyvinula společnost Johnson & Johnson, jako prostředek pro léčbu svědění očí způsobeného alergiemi. V současnosti jsou sice pro tyto obtíže k dispozici oční kapky, ale Johnson & Johnson se snaží nabídnout pohodlnější řešení tím, že kontaktní čočky budou potlačovat tyto nepříjemné symptomy samy.

Čočky s antihistaminikem

Nové čočky nesou název „Acuvue Theravision with Ketotifen“ a jsou naplněné 19 mikrogramy běžného antihistaminika ketotifenu. Po aplikaci kontaktních čoček se antihistaminikum pomalu uvolňuje. Během pár minut přináší úlevu od svědění, která vydrží až 12 hodin.

TIP: Nové světélkující oční čočky by mohly zachraňovat diabetiky před slepotou

Jak je to u kontaktních čoček obvyklé, i tyto čočky jsou určené k výměně po jednom dni nošení. Účinnost i bezpečnost používání těchto čoček potvrdily klinické testy, po nichž následovalo chválení Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. Již dříve proběhlo podobné schvalování této léčby v Kanadě a v Japonsku.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907