V USA se po 55 letech našel ubrus, který před koncertem pokreslili Beatles

13.10.2022 - Zuzana Rychlá a ČTK

Původním majitelům se po více než 50 letech vrátil ubrus, který před svým posledním oficiálním koncertem v San Francisku v roce 1966 pokreslila britská kapela Beatles. Artefakt nyní půjde do aukce...


Reklama

Členové skupiny Beatles společně se zpěvačkou Joan Baezovou na ubrus zaznamenali své dojmy před vystoupením na stadionu Candlestick Park v roce 1966. Tento koncert se zapsal do dějin jako poslední oficiální komerční vystoupení skupiny. Majitel restaurace Joe Vilardi si ubrus zarámoval a vystavil jej, hned po týdnu si ho ale odnesli zloději. Po cenném ubrusu nebylo téměř 55 let ani stopy až do nedávného hovoru z Texasu, který přijal Vilardiho vnuk.

Zázrak po 55 letech

„Zavolala mi paní a zeptala se mě, jestli naše rodina má v San Francisku restauraci, a já jsem okamžitě vytušil, že to má něco společného s tím ubrusem,“ řekl Michael Vilardi agentuře AFP. „Ubrus měl její bratr, nevěděl, co s ním, a tak si ho celé ty roky nechal,“ dodal.

Ubrus pokreslený členy skupiny Beatles. (foto: aukční síň Bonhams)

K muži se ubrus údajně dostal jako splátka dluhu. Původně ho měl v úmyslu zpeněžit, vědom si toho, že je ubrus kradený, ale od úmyslu upustil a rozhodl se ho vrátit. „Vyrostli jsme s dědečkovým vyprávěním o tom ubrusu, nikdo z nás ho ale nikdy neviděl a ani nás nenapadlo, že ho ještě někdy uvidíme,“ svěřil se Michael Vilardi.

TIP: Když Brouci dobyli Ameriku: Jak se rodila nesmrtelnost beatlemánie

Na ubruse je psychedelický západ slunce, který nakreslil John Lennon, portréty od Paula McCartneyho a Joan Baezové a podpisy George Harrisona a Ringa Starra. Artefakt půjde příští týden do aukce. Podle aukční síně Bonhams by se mohl prodat až za 25 000 dolarů (v přepočtu zhruba 620 tisíc korun).

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907