Vakcína proti chřipce v pilulce se osvědčila stejně jako vakcína v injekci

24.01.2020 - Stanislav Mihulka

Vše nasvědčuje tomu, že se za pár let dočkáme očkování proti chřipce a dalším nemocem v podobě tabletky

<p>Vakcína proti chřipce v pilulce by měla být na trhu během příštích 5 let.</p>

Vakcína proti chřipce v pilulce by měla být na trhu během příštích 5 let.


Reklama

Proti řadě nebezpečných infekčních nemocí, především těch virových, je naší nejlepší zbraní kolektivní imunita vytvořená masovým očkováním. Čím více lidí je proti konkrétní nemoci očkováno, tím je celá populace lépe chráněna. Jednou z významných překážek je dnes pro očkování nutnost používat vakcíny v podobě injekcí, a to z řady důvodů.

Vakcíny v tabletkách by měly být levnější, a také o poznání jednodušší při aplikaci. Spolknout pilulku zvládne každý a prakticky nikdo se toho nebojí. Postupně se ale ukázalo, že vytvořit takzvané orální vakcíny, které mají podobu pilulky, není vůbec snadné. Hlavní překážkou je agresivní prostředí trávicí soustavy, které může takovou vakcínu snadno zničit.

TIP: Už letos v zimě: Univerzální vakcína proti chřipce jde do klinických testů

Biotechnologická společnost Vaxart již několik let vyvíjí technologii orální vakcíny, která by byla použitelná k masovému očkování. Nedávno dosáhli významného úspěchu, když jejich vakcína proti chřipce v pilulce uspěla ve 2. fázi klinických testů se 179 dobrovolníky. Ukázalo se, že orální vakcína proti chřipce je stejně bezpečná a srovnatelně účinná, jako vakcína v injekci. U testovaného vzorku onemocnělo chřipkou 29 % lidí s tabletovou vakcínou a 35 % s injekční vakcínou. 48 % nemocných dostalo během testu placebo. Tato vakcína proti chřipce by mohla být na trhu asi za 5 let.

  • Zdroj textu:

    Vaxart

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kvůli nádoru nemohou tasmánští čerti žrát, a brzy tak hynou hlady. Vědci ale nedávno zjistili, že u některých ďáblů již tělo na rakovinu reaguje tvorbou protilátek.

Zajímavosti
Věda

Podle dat sondy InSight se Mars se třese více než Měsíc a o něco méně než Země.

Vesmír

Takarkori, jihozápadní Libye

Věda

Řada vojáků odmítla bojovat za císaře pána a místo nejisté budoucnosti na frontě raději dezertovala.

Historie

Hnízda hýlů mexických (Haemorhous mexicanus) přivedla zoology k závěru, že nikotin je v dlouhodobém horizontu škodlivý i ptákům

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907