Vakcína proti chřipce v pilulce se osvědčila stejně jako vakcína v injekci

24.01.2020 - Stanislav Mihulka

Vše nasvědčuje tomu, že se za pár let dočkáme očkování proti chřipce a dalším nemocem v podobě tabletky

<p>Vakcína proti chřipce v pilulce by měla být na trhu během příštích 5 let.</p>

Vakcína proti chřipce v pilulce by měla být na trhu během příštích 5 let.


Reklama

Proti řadě nebezpečných infekčních nemocí, především těch virových, je naší nejlepší zbraní kolektivní imunita vytvořená masovým očkováním. Čím více lidí je proti konkrétní nemoci očkováno, tím je celá populace lépe chráněna. Jednou z významných překážek je dnes pro očkování nutnost používat vakcíny v podobě injekcí, a to z řady důvodů.

Vakcíny v tabletkách by měly být levnější, a také o poznání jednodušší při aplikaci. Spolknout pilulku zvládne každý a prakticky nikdo se toho nebojí. Postupně se ale ukázalo, že vytvořit takzvané orální vakcíny, které mají podobu pilulky, není vůbec snadné. Hlavní překážkou je agresivní prostředí trávicí soustavy, které může takovou vakcínu snadno zničit.

TIP: Už letos v zimě: Univerzální vakcína proti chřipce jde do klinických testů

Biotechnologická společnost Vaxart již několik let vyvíjí technologii orální vakcíny, která by byla použitelná k masovému očkování. Nedávno dosáhli významného úspěchu, když jejich vakcína proti chřipce v pilulce uspěla ve 2. fázi klinických testů se 179 dobrovolníky. Ukázalo se, že orální vakcína proti chřipce je stejně bezpečná a srovnatelně účinná, jako vakcína v injekci. U testovaného vzorku onemocnělo chřipkou 29 % lidí s tabletovou vakcínou a 35 % s injekční vakcínou. 48 % nemocných dostalo během testu placebo. Tato vakcína proti chřipce by mohla být na trhu asi za 5 let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Vaxart

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobře situovaní kamarádi v dětství se vyplatí

Věda

Země se v důsledku oslabování gravitačního vlivu Slunce od své mateřské hvězdy mírně vzdaluje – v průměru o 1,5 centimetru ročně. (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

(ilustrace: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Piloti spolu trávili čas ve službě a po ní například v baru utužovali přátelství. Na snímky americké letouny F4U Corsair kdesi nad Pacifikem. (foto: Shutterstock)

Válka

(ilustrační foto: Shutterstock)

Revue

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907