Vakcína proti chřipce v pilulce se osvědčila stejně jako vakcína v injekci

24.01.2020 - Stanislav Mihulka

Vše nasvědčuje tomu, že se za pár let dočkáme očkování proti chřipce a dalším nemocem v podobě tabletky

<p>Vakcína proti chřipce v pilulce by měla být na trhu během příštích 5 let.</p>

Vakcína proti chřipce v pilulce by měla být na trhu během příštích 5 let.


Reklama

Proti řadě nebezpečných infekčních nemocí, především těch virových, je naší nejlepší zbraní kolektivní imunita vytvořená masovým očkováním. Čím více lidí je proti konkrétní nemoci očkováno, tím je celá populace lépe chráněna. Jednou z významných překážek je dnes pro očkování nutnost používat vakcíny v podobě injekcí, a to z řady důvodů.

Vakcíny v tabletkách by měly být levnější, a také o poznání jednodušší při aplikaci. Spolknout pilulku zvládne každý a prakticky nikdo se toho nebojí. Postupně se ale ukázalo, že vytvořit takzvané orální vakcíny, které mají podobu pilulky, není vůbec snadné. Hlavní překážkou je agresivní prostředí trávicí soustavy, které může takovou vakcínu snadno zničit.

TIP: Už letos v zimě: Univerzální vakcína proti chřipce jde do klinických testů

Biotechnologická společnost Vaxart již několik let vyvíjí technologii orální vakcíny, která by byla použitelná k masovému očkování. Nedávno dosáhli významného úspěchu, když jejich vakcína proti chřipce v pilulce uspěla ve 2. fázi klinických testů se 179 dobrovolníky. Ukázalo se, že orální vakcína proti chřipce je stejně bezpečná a srovnatelně účinná, jako vakcína v injekci. U testovaného vzorku onemocnělo chřipkou 29 % lidí s tabletovou vakcínou a 35 % s injekční vakcínou. 48 % nemocných dostalo během testu placebo. Tato vakcína proti chřipce by mohla být na trhu asi za 5 let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Vaxart

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907