Už letos v zimě: Univerzální vakcína proti chřipce jde do klinických testů

05.10.2017 - Stanislav Mihulka

Zabere univerzální vakcína proti chřipce? Již brzy se to dozvíme

Viry -<p>Jak si asi poradí univerzální vakcína s rychle mutující chřipkou?</p>
Viry -

Jak si asi poradí univerzální vakcína s rychle mutující chřipkou?


Reklama

Chřipkové viry jsou odolní protivníci. Neustále se adaptují na imunitní systém i na naše léčebné zásahy. Jsou to tak trochu neustálé závody ve zbrojení. Nebo přinejmenším doposud byly.

Chřipka možná vypadá neškodně, ale ve skutečnosti jde o porřádně nebezpečný virus. Chřipka se šíří po celém světě jako požár a každoročně si vyžádá kolem půl milionu lidských životů, převážně mezi seniory staršími 65 let.

TIP: Chřipka: Zákeřný útočník z mikrosvěta

Rovnováha sil v této válce se teď, doufejme, přesune v náš prospěch. Britské úřady právě povolily klinické testy univerzální chřipkové vakcíny. Na rozdíl od řady jiných vakcín nevyužívá univerzální vakcína povrchové proteiny viru, ale cílí na proteiny uvnitř viru, které jsou u jednotlivých kmenů chřipky prakticky shodné. První lidští dobrovolníci by měli být touto vakcínou očkováni letos v zimě.

  • Zdroj textu:

    Oxford University

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907