Už letos v zimě: Univerzální vakcína proti chřipce jde do klinických testů

05.10.2017 - Stanislav Mihulka

Zabere univerzální vakcína proti chřipce? Již brzy se to dozvíme

Viry -<p>Jak si asi poradí univerzální vakcína s rychle mutující chřipkou?</p>
Viry -

Jak si asi poradí univerzální vakcína s rychle mutující chřipkou?


Reklama

Chřipkové viry jsou odolní protivníci. Neustále se adaptují na imunitní systém i na naše léčebné zásahy. Jsou to tak trochu neustálé závody ve zbrojení. Nebo přinejmenším doposud byly.

Chřipka možná vypadá neškodně, ale ve skutečnosti jde o porřádně nebezpečný virus. Chřipka se šíří po celém světě jako požár a každoročně si vyžádá kolem půl milionu lidských životů, převážně mezi seniory staršími 65 let.

TIP: Chřipka: Zákeřný útočník z mikrosvěta

Rovnováha sil v této válce se teď, doufejme, přesune v náš prospěch. Britské úřady právě povolily klinické testy univerzální chřipkové vakcíny. Na rozdíl od řady jiných vakcín nevyužívá univerzální vakcína povrchové proteiny viru, ale cílí na proteiny uvnitř viru, které jsou u jednotlivých kmenů chřipky prakticky shodné. První lidští dobrovolníci by měli být touto vakcínou očkováni letos v zimě.

  • Zdroj textu:

    Oxford University

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907