Vatikánská bazilika svatého Petra: Gigantický chrám Boží

25.12.2013 - Dagmar Kulaviaková

Bazilika svatého Petra je v mnohém jedinečná. Její rozloha přes 20 000 m² odpovídá třem fotbalovým hřištím, přičemž tento chrám představuje vůbec největší křesťanskou stavbu a „domovský“ kostel hlavy katolické církve


Reklama

Toto velkolepé dílo, jehož fotografie zaručeně nechybí v žádném turistickém průvodci o Vatikánu či Římě, se začalo stavět v roce 1506 za pontifikátu papeže Julia II. Chrám byl dokončen až o 120 let později a nahradil původní baziliku vystavěnou ve 4. století. Tvář mu vtisklo několik slavných architektů – Donato Bramante, Raffael Santi a především Michelangelo Buonarroti. Bazilika je postavena v renesančně-barokním stylu a její největší ozdobu představuje do dálky zářící kopule, jež se výškou 137 m a vnitřním průměrem 42 m řadí k největším na světě.

TIP: Křesťanské památky v Ravenně: Historie v mozaikách

Vatikánská bazilika byla vysvěcena v roce 1629 a stejně jako její předchůdkyně dostala jméno po svatém Petrovi. Mnozí věří, že je tento apoštol a první papež pohřben přímo pod hlavním oltářem.

Fascinující baldachýn

V následujícím půlstoletí přibylo k bazilice monumentální svatopetrské náměstí pod vedením architekta Giana Lorenza Berniniho. Jeho největším dílem je ale třicetimetrový bronzový baldachýn nad hrobem svatého Petra. Soch či obrazů, nad kterými musí divák žasnout, najdete v bazilice desítky. Za zhlédnutí rozhodně stojí slavná Michelangelova Pieta, tedy zobrazení Panny Marie s tělem Krista na klíně po jeho snětí z kříže. Významná je rovněž krypta, v níž se nacházejí hrobky 91 papežů. Ke zdejším zvláštnostem patří skutečnost, že mezi svatými otci je pohřben i český kardinál Josef Beran.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.

Věda

Lady Caroline Lambová byla anglická šlechtična a spisovatelka. Byla milenkou George Gordona Byrona. Jejich vztah je námětem řady děl, například filmu Lady Caroline Lamb z roku 1972.

Historie

Přestože je zde jistá podobnost s párem Jupiter-Saturn, je třeba si uvědomit, že disk kolem hvězdy PDS 70c je asi 500krát větší než prstence Saturnu. 

Vesmír

Britské tanky Challenger 2 stále zůstávají také ve hře s tím, že je bude třeba modernizovat.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907