Vatikánská bazilika svatého Petra: Gigantický chrám Boží

25.12.2013 - Dagmar Kulaviaková

Bazilika svatého Petra je v mnohém jedinečná. Její rozloha přes 20 000 m² odpovídá třem fotbalovým hřištím, přičemž tento chrám představuje vůbec největší křesťanskou stavbu a „domovský“ kostel hlavy katolické církve


Reklama

Toto velkolepé dílo, jehož fotografie zaručeně nechybí v žádném turistickém průvodci o Vatikánu či Římě, se začalo stavět v roce 1506 za pontifikátu papeže Julia II. Chrám byl dokončen až o 120 let později a nahradil původní baziliku vystavěnou ve 4. století. Tvář mu vtisklo několik slavných architektů – Donato Bramante, Raffael Santi a především Michelangelo Buonarroti. Bazilika je postavena v renesančně-barokním stylu a její největší ozdobu představuje do dálky zářící kopule, jež se výškou 137 m a vnitřním průměrem 42 m řadí k největším na světě.

TIP: Křesťanské památky v Ravenně: Historie v mozaikách

Vatikánská bazilika byla vysvěcena v roce 1629 a stejně jako její předchůdkyně dostala jméno po svatém Petrovi. Mnozí věří, že je tento apoštol a první papež pohřben přímo pod hlavním oltářem.

Fascinující baldachýn

V následujícím půlstoletí přibylo k bazilice monumentální svatopetrské náměstí pod vedením architekta Giana Lorenza Berniniho. Jeho největším dílem je ale třicetimetrový bronzový baldachýn nad hrobem svatého Petra. Soch či obrazů, nad kterými musí divák žasnout, najdete v bazilice desítky. Za zhlédnutí rozhodně stojí slavná Michelangelova Pieta, tedy zobrazení Panny Marie s tělem Krista na klíně po jeho snětí z kříže. Významná je rovněž krypta, v níž se nacházejí hrobky 91 papežů. Ke zdejším zvláštnostem patří skutečnost, že mezi svatými otci je pohřben i český kardinál Josef Beran.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Václavské náměstí v průběhu 28. října 1918 a výzva Švehly a Soukupa k zachování klidu.

Historie

Treacyho klobouky byly k vidění na jedné z nejsledovanějších svateb všech dob – sňatku prince Williama a vévodkyně Kate.

Revue

Sledování meteorického deště přináší nezapomenutelný zážitek.

Vesmír

Nejjednodušší způsob prevence proti účinkům chemickým zbraním představuje použití ochranných prostředků.

Válka

Povrch bakterie E. coli netvoří jednolitá vrstva, ale hustá síť proteinů.

Věda

Staré město Santiaga se považuje za jednu z nejkrásnějších historických čtvrtí na světě.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907