Ve službách Habsburků: Kardinál František z Dietrichsteina (1.)

16.01.2016 - Pavel Juřík

Horlivý katolík, ale také moravský patriot a zastánce poddaných. Kníže Dietrichstein patřil mezi nejvýznamnější osoby naší historie


Reklama

Dietrichsteinové udržovali těsné styky s císařským dvorem a na Moravě postupně budovali svoji pozici. Získávali významné úřady u dvora i při správě Moravy a stali se tak jedněmi z nejvýraznějších představitelů katolické šlechty v českých zemích.

Kardinál při stavovském povstání

Po pražské defenestraci v červnu 1618 se nejdříve kardinálovi Dietriechsteinovi a Karlu staršímu ze Žerotína podařilo přesvědčit moravské stavy, aby se k českému povstání nepřipojili. Když v březnu 1619 zemřel císař a král Matyáš, jmenoval nový císař Ferdinand II. kardinála Dietrichsteina polním generálem všech vojsk na Moravě a přikázal mu ji neutralizovat. Posloužila mu při tom nejen znalost místních poměrů, ale také špionážní síť, kterou si vybudoval po celé Evropě.

Morava se však nakonec k povstání českých stavů přece jen připojila, což vedlo 3. května 1619 k zatčení kardinála v jeho brněnském paláci. Na kolenou prý kardinál prosil, aby ho nezabíjeli a nakonec se mu podařilo uprchnout z Brna do Vídně, po propuštění z domácího vězení. Protestantští stavové ho pak prohlásili za nepřítele země a zabavili mu všechny biskupské a soukromé statky. Když pak zvolili českým králem Fridricha Falckého, darovali novému panovníkovi biskupskou Kroměříž a jeho manželce biskupské panství Chropyně.

Rekatolizace Moravy

Pak však přišla osudová bitva na Bílé hoře u Prahy, která se stala pro povstalce katastrofou. Po ní přišel kardinál v čele poselstva moravských stavů, vedeného Karlem starším ze Žerotína, k císaři, a prosil ho o mírnější tresty povstalcům. V roce 1621 jmenoval císař kardinála Dietrichsteina gubernátorem Markrabství moravského a předsedou císařské komise vyšetřující zločiny stavů. Na Moravě pak vůbec nedošlo na popravy rebelů, na rozdíl od Čech. Zasloužily se o to prosby Karla staršího ze Žerotína i kardinála Dietrichsteina a nemalou měrou také hrozící nové povstání v zemi.

Soustředěná moc státní i církevní v Dietrichsteinových rukách, jakožto biskupa olomouckého a později i gubernátora Moravy, mu umožňovala dosáhnout jeho životního cíle a poslání – navrátit Moravu do lůna katolické církve. Jménem císaře zabavil majetek v hodnotě přes 37 milionů moravských tolarů. Vylepšil si při tom svou nevalnou finanční situaci a v letech 1622–1624 výhodně připojil k vlastním panstvím Dolní Kounice, Horní Bojanovice, Lipník nad Bečvou, Hranice, Nové Město na Moravě a několik dalších. Od roku 1622 byl povýšen do knížecího stavu, který mohl jako kněz odkázat jinému mužskému členovi rodiny.

  • Zdroj textu:

    Živá historie 4/2010

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907