Vědci ze společnosti Environmental Working Group odhalili, že víc než polovina obyvatel Spojených států pije vodu kontaminovanou radiem
Radium se do vodních zásob USA dostává v relativně nezávadném množství z přirozených ložisek. Průmyslová činnost v čele s těžbou ropy však H²O kontaminuje za únosnou mez: 170 milionů Američanů tak pije škodlivou, nicméně kvůli mírným normám stále ještě „legálně“ znečištěnou vodu. „Pouhých“ 276 tisíc jedinců je vystaveno protizákonným dávkám radiace – v obou případech však může konzumace vést k rakovinnému bujení. Nejhorší situace panuje v Texasu, kde pije radiovou vodu 80 % obyvatelstva.
Radium je mimořádně silný radioaktivní zářič. V čistém stavu je radium bílý, těžký, velmi reaktivní kov, který se velmi podobá vlastnostem alkalických kovů. Všechny izotopy radia podléhají poměrně rychle dalšímu radioaktivnímu rozpadu, je obsah radia v přírodě velmi nízký. Všechny lokality s vyšším obsahem radia jsou přitom spojeny se zvýšeným výskytem uranu a thoria. Kromě oblasti Jáchymova jsou známé lokality se zvýšeným obsahem radia např. v Coloradu (karnotitové písky), v africkém Kongu a v oblasti Velkých jezer v Kanadě.
100+1 zahraniční zajímavost
VědaTechnologie pro dálkový průzkum LiDAR odhalila pozůstatky intenzivně osídlené krajiny dávné kultury Casarabe, v dnešní západní Amazonii. (foto: German Archaeological Institute, H. Prümers, CC BY 4.0)
PřírodaStřední Amerika
Asi nejobvyklejší (resp. nejsnáze množitelná a dostatečně barevná) rybka začátečníků je „paví očko“, „mečovka“ nebo „plata“. Právě ve středoamerických vodách žijí rozličné druhy snadno živorodých rybek, z nichž akvaristé vyšlechtili desítky či stovky barevných i tvarových variant.
Paví očko, gupka, čili živorodka duhová (Poecilia reticulata) žije ve sladké i brakické vodě a nejen díky tomu je velmi tolerantní ke kvalitě vody v akváriu. (foto: Shutterstock)