Vědci konečně zjistili, proč mají psi studené čumáky

31.08.2020 - Vilém Koubek


Reklama

Švédsko-maďarský tým odborníků z univerzit v Lundu a Budapešti studoval rozdíly v teplotách mezi čumáky psů a okolním prostředím. Pokud například v místnosti s chlupáči panovalo 30 °C, špičky jejich nosů zůstávaly o 5 °C chladnější. Nakonec se ukázalo, že odchylku nezpůsobuje problém v tělesné termoregulaci, ale že se jedná o evoluční výhodu. Vedle pachů totiž psi dovedou čenichem vnímat i výkyvy v teplotě, a odhalí tak například drobná zvířata na vzdálenost až 1,5 m.

TIP: Chlupáči v říši snů: Opravdu mají psi podobné sny jako lidé?

Vědci vycvičili tři psy – zlatého retrívra, kanadského retrívra a blíže neupřesněného křížence retrívra, aby dokázali rozlišovat stejně velké předměty jen na základě vyzařujícího tepla. Jeden předmětů měl pokojovou teplotu, druhý vědci zahřáli o 12 °C nad ni. Všichni tři psi byli schopni cítit slabé tepelné záření ze zahřívaného objektu na vzdálenost 1,5 metru. Rozdíl v teplotě obou objektů byl tak malý, že lidé jej bez dotyku vnímat nedokázali.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zamyšlený TGM ve slovenských Topoľčiankách na snímku Karla Čapka kolorovaném pro knihu První republika v barvě.

Historie

V tajícím ledu je ukryto množství mikroorganismů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vdala jsem se! 

autor: Wenyuan Kuang | vysoce hodnoceno v kategorii Svatba

Jakmile si svatebčané odbyli v režii Wenyuan Kuanga klasické focení, rozhodli se pro pár poněkud bláznivějších snímků. Do vzduchu měl původně letět ženich, ale nakonec volba fotografa padla na nevěstu. O kulisy se pak postarali veselí přátelé novomanželů a záplava podzimního listí.

Revue

Mimořádně jasná galaxie GLASS-z12 (ve výřezu) na snímku dalekohledu Jamese Webba. Podle vědců tato galaxie existovala již zhruba 350 milionů let po Velkém třesku. (foto: NASA, ESA, CSA, Tommaso Treu (UCLA)CC BY 4.0)

Vesmír

John Bulkeley na palubě torpédového člunu ještě během služby v Pacifiku. (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Válka

Kostel Panny Marie v Areni, v jehož okolí se nachází jeskyně, kde hledá česko--arménský tým sídliště nejstarších doložených vinařů. (foto: Jan Šindelář, CC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907