Vědci objevili korálový útes vyšší než Empire State Building

29.10.2020 - Martin Reichman

<p>Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.</p>

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.


Reklama

Výzkumníci ze Schmidtova institutu pro výzkum oceánů (SOI) objevili poblíž australského Velkého bariérového útesu obří, samostatně stojící korálový útvar. Podle vědců je útes vysoký přes 500 metrů, což znamená, že je vyšší než například newyorský mrakodrap Empire State Building (381 m) nebo věže Petronas v Kuala Lumpuru (452 m). Jedná se o první samostatný korálový útes objevený po více než 120 letech.

Výzkumníci na útes narazili 20. října při expedici na výzkumném plavidle Falkor ve vodách u severoaustralského státu Queensland, kde mapovali mořské dno. Tuto neděli pak útes prozkoumali pomocí na dálku řízené ponorky. V oblasti bylo podle SOI předtím nalezeno sedm samostatně stojících útesů, včetně ostrůvku Raine, jenž je významným hnízdištěm karet obrovských (Chelonia mydas).

„Tento nečekaný nález dokazuje, že v našem oceánu i nadále nacházíme neznámé struktury i živočišné druhy,“ uvedla spoluzakladatelka SOI Wendy Schmidtová. „Naše znalosti o oceánu byly dlouhou dobu limitované. Díky novým technologiím, které jsou našima očima, ušima a rukama v hlubinách moře, máme možnost objevovat jako nikdy předtím,“ dodala.

TIP: Jak zachránit korály: Recept na záchranu se snaží najít na Seychelách

Velký bariérový útes, který je od roku 1981 součástí světového přírodního dědictví UNESCO, lemuje severovýchodní pobřeží Austrálie. Je to největší komplex korálových útvarů na světě – rozkládá se přes více než 334 000 kilometrů čtverečních a zabírá tak větší plochu než Itálie. Je domovem více než 1 500 druhů ryb, 411 druhů korálů a desítek dalších živočišných druhů. Zdejší rozmanitost fauny i flóry ale ohrožuje klimatická změna; podle nedávných studií útes v posledních třech desetiletích přišel o polovinu korálů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud jde o zničující výbuchy obávaného řeckého vulkánu Santorini, stoupající hladina oceánu jejich riziko podle vědců tlumí.

Věda

<p>Správným jídelníčkem lze psychickým poruchám předcházet, nebo je i zmírňovat.</p>

Zajímavosti

V důsledku globálního oteplování se stále víc dostávají do vzájemného kontaktu medvěd hnědý (Ursus arctos) s medvědem ledním (Ursus maritimus). Kříženci, kteří se začínají objevovat, mají přezdívku „pizzly“.

Příroda

Edward IV. a lancasterští uprchlíci ukrývající se v opatství Tewkesbury.

Historie
Revue

Raketa Atlas V s kosmickou lodí Boeing CST-100 Starliner na floridské základně Cape Canaveral Air Force Station.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907