Vědci vytvořili zatím nejpřesnější rekonstrukci dinosaura

01.03.2017 - Stanislav Mihulka

Silné lasery pomohly vědcům osvětlit tvar těla druhohorního dinosaura anchiornise

Anchiornis -<p>Laserem zvýrazněné tkáně na fosilii anchiornise</p>
Anchiornis -

Laserem zvýrazněné tkáně na fosilii anchiornise


Reklama

Jak vlastně vypadali druhohorní dinosauři? Vědcům v dnešní době pomáhají s rekonstrukcí vzhledu dávných dinosaurů moderní technologie.

Michael Pittman z Univerzity v Hong Kongu a jeho kolegové detailně prozkoumali fosilie opeřeného dinosaura anchiornise, který žil před 160 miliony let. V temné místnosti namířili na fosilní pozůstatky výkonné lasery a pomocí metody zvané laserem vyvolaná fluorescence hledali stopy původních měkkých tkání.

TIP: Objev v jantaru: Krásně zachovalá křídla z doby před 99 miliony let

Vědci ze získaných výsledků dokázali odvodit detaily tvaru těla anchornise. Díky tomu teď máme velmi slušnou představu, jak anchiornis doopravdy vypadal.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: Wang XL, Pittman M et al.

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907