Silné lasery pomohly vědcům osvětlit tvar těla druhohorního dinosaura anchiornise
Jak vlastně vypadali druhohorní dinosauři? Vědcům v dnešní době pomáhají s rekonstrukcí vzhledu dávných dinosaurů moderní technologie.
Michael Pittman z Univerzity v Hong Kongu a jeho kolegové detailně prozkoumali fosilie opeřeného dinosaura anchiornise, který žil před 160 miliony let. V temné místnosti namířili na fosilní pozůstatky výkonné lasery a pomocí metody zvané laserem vyvolaná fluorescence hledali stopy původních měkkých tkání.
TIP: Objev v jantaru: Krásně zachovalá křídla z doby před 99 miliony let
Vědci ze získaných výsledků dokázali odvodit detaily tvaru těla anchornise. Díky tomu teď máme velmi slušnou představu, jak anchiornis doopravdy vypadal.
IFL Science, Nature Communications
HistorieCharles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)
ZajímavostiŠamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)
VědaKosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, Betancourt, CC BY 4.0)
RevueLegenda aviatiky
Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.