Vědecký experiment: Mění se s opilostí naše morální zásady?

06.11.2019 - Nikol Patíková


Reklama

Jestliže máte po pár skleničkách či bujarém večírku druhý den i morální kocovinu, pak to na rozdíl od bolavé hlavy a žaludku na vodě nemůžete svádět na alkohol.

TIP: Malí ochránci spravedlnosti: Smysl pro férové jednání je lidem vrozený

Výzkumníci totiž během nedávného experimentu, který zahrnoval vodku a testy pro hodnocení empatie i morálních rozhodnutí, dospěli k poměrně překvapivému závěru: V testu, jenž se zabýval právě morálkou, měli účastníci rozhodnout, zda by odklonili nezastavitelnou vlakovou soupravu na jednoho cizince, nebo pětici stavebních dělníků. A právě tato část experimentu odhalila, že mezi střízlivým a opilým stavem není na daném poli rozdíl.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

William James Sidis byl americký génius, disponoval mimořádnými matematickými a jazykovými schopnostmi. V dětství byl označován za zázračné dítě, v dospělosti za vyhořelého podivína žijícího v ústraní.

Zajímavosti

Sýkora krade srst spící lišce.

Věda

Václav II. byl mimo jiné i autorem tří básní, které jsou dodnes zachovány v písňovém rukopisu Codex Manesse.

Historie
Válka

Ganymed na snímku sondy Juno

Vesmír

Kritická údržba | Peking 2010

Rostoucí platy a klesající ceny dělají v Číně z osobních aut zboží, které je dostupné stále větší části populace. Dokonce ani nejširší dálnice tak často nezvládají nápor nových motoristů. Čtrnáctého srpna 2010 zkomplikovala provoz na národní dálnici 110 přítomnost těžkých vozidel, jež se podílela na rekonstrukci vozovky. Průjezdnost klesla na polovinu a následoval kolaps: Někteří řidiči ujeli zhruba jen kilometr za den, jiní zůstali v automobilech zcela uvězněni a neposouvali se vůbec. Dopravní katastrofa trvala 12 dní a její nedobrovolní účastníci přežili hlavně díky přizpůsobivým obchodníkům, kteří začali prodávat jídlo a občerstvení přímo v kolonách – ovšem za mnohonásobně nadsazené ceny. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907