Vědecky potvrzeno: Vysoké podpatky jsou opravdu sexy, slibují totiž plodnost

10.01.2021 - Martin Reichman

Zajímavý experiment uspořádali vědci z několika maďarských univerzit – badatelé se pokusili seriózně odpovědět na otázku, zda jsou ženy ve vysokých podpatcích skutečně atraktivnější


Reklama

Psychologové ze tří maďarských univerzit požádali 52 žen, aby se prošly před kamerou – jednou v botách s plochou podrážkou a podruhé v botách s 8 až 10centimetrovým podpatkem. Videa a fotografie poté vědci pouštěli více než stovce mužů a žen, kteří měli hodnotit atraktivitu modelek. Záznamy byly záměrně upravené tak, aby modelkám nebyla vidět obuv (od lýtek dolů) a ani horní část těla. Modelky byly ve věku od 18 do 43 let, všech možných postav a oblečené byly podobným způsobem – do upnutých triček, džínsů a legín.

Výsledek experimentu hovoří jasně: Bez ohledu na pohlaví pozorovatele, byly jako atraktivnější označeny ty ženy, které si obuly boty na podpatku. Podle vědců je výsledek dán souhrnem několika faktorů – jedním je rytmus chůze, který se v různém obutí mění. Ženy v botách na vysokém podpatku se pohybují ladněji než v botách s plochou podrážkou.

TIP: Na podpatcích do války: Boty na vysokém podpatku byly původně určené mužům

Tím hlavním je ale podle vědců rozdíl v zakřivení zad – vysoký podpatek podle nich opticky prodlužuje kost kostrční, což si spojujeme s nižší pravděpodobností poranění zad a také schopností vícečetných porodů. Tato část byla obzvlášť patrná z hodnocení statických fotografií. Zdá se tedy, že se maďarským vědcům podařilo potvrdit okřídlený výrok Marilyn Monroe: „Nevím, kdo vynalezl vysoké podpatky, ale všechny ženy mu hodně dluží.“

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907