Velká Británie pošle v roce 2021 na Měsíc „lunární klíště“

16.10.2019 - Stanislav Mihulka

Velká Británie míří na Měsíc. Velký přistávací modul Peregrine má na Měsíci vysadit kráčející rover


Reklama

Britský startup Spacebit v těchto dnech zveřejnil své plány ohledně dobytí Měsíce. Chystají se na našeho souputníka poslat malý a unikátní rover, který by neměl po Luně jezdit, nýbrž kráčet na svých. Pokud se jim to podaří, Walking Rover se stane nejen prvním kráčejícím roverem historie, ale také nejmenším roverem, jaký jsme kdy na Měsíc vyslali.

Ve hře je i další primát - jestliže startup Spacebit nikdo nepředběhne, což je pochopitelně otázkou, stane se kráčející vesmírný robot prvním komerčním roverem, který se dostal na Měsíc. A Velká Británie by se zároveň stala čtvrtou zemí, která vyslala misi na povrch Měsíce, po Spojených státech, Rusku a Číně. Jak ale ukazuje nedávná historie, přistání na Měsíci je stále velmi tvrdým oříškem.

Klíště míří do měsíčních lávových tunelů

Jestli vše půjde podle plánu, kráčející Walking Rover by měl přistát na Měsíci na palubě velkého landeru Peregrine, který chce na Měsíc poslat společnost Astrobotic. Lander Peregrine by měla vynést do vesmíru nosná raketa Vulcan Centaur z kosmodromu na floridském Mysu Canaveral, v rámci kontraktu za 79,5 milionů dolarů (asi 1,86 miliardy korun).

TIP: Lunar Library: Přistávací modul Peregrine dopraví na Měsíc vytištěnou Wikipedii

Walking Rover bude mít hmotnost nižší než 1,3 kg a energii pro desetidenní misi mu zajistí baterie dobíjená prostřednictvím solárních panelů. Vzhledem k nízké přitažlivosti na povrchu Luny bude „lunární klíště“ nejen kráčet, ale i skákat. Kráčející rover bude vybavený soustavou senzorů, včetně 3D LiDARu a dvou HD videokamer. Díky pohybu na končetinách by se Walking Rover měl jako první lidský stroj dostat i do měsíčních lávových tunelů.

  • Zdroj textu:

    Spacebit

  • Zdroj fotografií: Spacebit

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

To, že člověk využívá pouze 10 % kapacity svého mozku, je dávno vyvráceným mýtem. Smysly jsou však stále trochu záhadou…

Zajímavosti
Revue

Sametová revoluce

Historie

Přistávací modul mise Apollo 12

Vesmír

V okolí Arnhemu odpočívali vojáci II. tankového sboru SS, kteří postupně britské výsadkáře odrazili

 

Válka

Ptačí mumie byly nabízeny jako obětiny pro boha Thovta.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907