Americké úřady změnily postoj a z potlačované rekreační drogy se stává velmi účinný prostředek pro léčbu závažných duševních poruch
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zásadně změnil názor na látku MDMA, známou jako extáze. MDMA je sice stále oficiálně považována za nebezpečnou drogu, ale zároveň se množí vědecké důkazy, že může být velmi prospěšná v léčbě duševních poruch.
Několik vědeckých studií v USA i v jiných zemích dospělo k závěru, že extáze má velmi slušný potenciál v léčbě sociální úzkosti nebo posttraumatické stresové poruchy. Výsledky prvních pokusů s lidmi jsou prý excelentní.
TIP: Jak účinkují nejznámější drogy na lidský organismus
Úřad pro kontrolu potravin a léčiv teď pustil MDMA v USA do další fáze klinických zkoušek, která zahrnuje testy s větším počtem pacientů. Podle odborníků to svědčí o tom, že úředníci léčbě extází důvěřují. Jestli výsledky budou stejně pozitivní, jako doposud, mohla by se MDMA stát v USA oficiálním lékem už kolem roku 2021.
IFL Science
PřírodaMilovníci rozpálených skal
Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)