Velký návrat po 50 letech: První žena Bostonského maratonu opět na startu

18.04.2017 - Martin Reichman

Před 50 lety byla Kathrine Switzerová vůbec první běžkyní Bostonského maratonu. Včera jej zvládla znovu

Kathrine Switzerová v roce 1967 a 2017 -<p>Slavná fotografie zachycuje, jak se pořadatel závodu snaží Kathrine chytit a strhnout jí závodní číslo, zatímco ji její přátelé brání</p>
Kathrine Switzerová v roce 1967 a 2017 -

Slavná fotografie zachycuje, jak se pořadatel závodu snaží Kathrine chytit a strhnout jí závodní číslo, zatímco ji její přátelé brání


Reklama

Psal se rok 1967 a americká spisovatelka a sportovkyně Kathrine Switzerová se rozhodla splnit si svůj velký sen – účastnit se Bostonského maratonu. Jediný zádrhel spočíval v tom, že na zmíněný závod se tehdy mohli hlásit pouze muži. Na startovní listině se tak Kathrine objevila pod jménem K. V. Switzer. 

TIP: Ženy v mužských šatech: Aby se prosadily, musely se stát muži

Poté co ji na dráze spatřil úředník, vběhl na trať a snažil se ji ze závodu odsunout, čímž se dostal do potyčky s Kathrininým přítelem. Celá akce byla zvěčněna na fotografii, která obletěla svět. 

Amatérská atletická unie reagovala tím, že ženám start na maratonu po boku mužů zcela zakázala, po pěti letech ovšem ono opatření zrušila. V roce 1974 vyhrála Kathrine Newyorský maraton a později byla zapsána do Národní ženské síně slávy. Celkem Kathrine absolvovala více než 30 maratonů.

Včera připsala další část svého neobyčejného životního příběhu – ve věku 70 let se postavila na start 121. ročníku Bostonského maratonu. Trasu dlouhou 42 kilometrů a 195 metrů Kathrine zvládla za 4 hodiny 44 minut a 31 sekund, což je mimochodem jen o 20 minut pomalejší čas než v roce 1967.

  • Zdroj textu:

    The New York Times

  • Zdroj fotografií: Reddit, The Boston Globe

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když v roce 2014 obsadili bojovníci Islámského státu Mosul, nikdo nevěřil, že se dokážou udržet u moci. Každý rok přesto dokázal vydělat přes 18 miliard korun. Daně vybíral až do poslední chvíle před svým zánikem.

Zajímavosti

Prvorepubliková akcie společnosti Kolben a Daněk

Historie

Palebné přepady kaťuší byly pro Němce překvapením, výbuchy a charakteristický ječivý zvuk raket doplňovaly, zvlášť v noci, světelné efekty.

Válka
Věda

Návrh designu systému TRAuma Care In a Rucksack (TRACIR)

Věda

V rámci druhu jsou k vidění jedinci s modrým nebo zelenomodrým kovovým zbarvením.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907