Vítejte na Velké Moravě: Jak se oblékali její tehdejší obyvatelé?

Nástroje, zbraně, šperky i nejrůznější osobní drobnosti známe z velkomoravského období vcelku podrobně. O oděvu ovšem prameny až na drobné výjimky mlčí

17.05.2019 - Petr Luňák



Na předmětech hrobové výbavy se však občas zachovají drobné zbytky textilu, zakonzervované korozí kovových artefaktů. Máme tak doklady látek tkaných ze lnu i z vlny a to hned v několika různých tkalcovských vazbách. Barvení látek vycházelo z dostupných přírodních barviv, méně dostupná barviva (jako červená) a hotové obarvené látky byly dováženy. Výjimečně narazíme i na doklady hedvábných látek z Orientu. 

Základ oděvu

Celé zachované kusy oděvu neznáme a můžeme se pouze domnívat, že velkomoravský šatník byl do jisté míry poplatný tehdejšímu celoevropskému úzu. Na druhou stranu pravděpodobně nesl i některé východní vlivy a svébytné prvky dané domácím vývojem a tradicí. Základem oděvu byla nějaká forma delší volné košile (tunika, rubáš), která byla u mužů kratší (zhruba po kolena) a u žen delší (ke kotníkům). Mužský oděv mohly dále tvořit buď spodky a k nim oblékané oddělené nohavice, nebo snad i klasické kalhoty, jak je známe například už od Germánů

Jedno z mála vyobrazení, které by mohlo představovat velkomoravského muže v tehdejším oděvu, je vytepáno na rubu stříbrného opaskového nákončí z Mikulčic: postava má oblečený nejasný druh kabátce či pláště, ale naopak velmi jednoznačně širší kalhoty, zastrčené do vysokých bot s ostrou špičkou. Přes základ oděvu se zřejmě oblékala svrchní suknice (opět u mužů kratší a u žen delší), případně snad kabátec. V chladném počasí se mohl přidat plášť nebo kožich. Boty lze na základě analogických nálezů z jiných slovanských oblastí předpokládat zejména jednoduché nízké. Výše postavení muži nosili nejspíš i vysoké, často s ostruhami.

Opasek a ozdoby

Důležitou součástí oděvu byl opasek, který měl také symbolickou funkci. Honosné opasky byly pravděpodobně jedním z odznaků vysoce postavených mužů. Ženský oděv patrně také přepásával opasek, ale měl funkci pouze praktickou a býval nejspíš jen vázací.

TIP: Pramáti podprsenka: Kus oblečení starý 532 let

Naopak ženy nosily hojně šperky, prosté i honosné: nejrůznější typy náušnic, korále, lunicovité závěsky z bronzu a prsteny. Společným šperkem pro ženy i muže byly gombíky, duté kulovité kovové knoflíky s očkem, obvykle zdobené vytepanými ornamenty nebo granulací a filigránem. Z nálezů v hrobech se dá usuzovat, že byly na oděvu umístěny obvykle v páru a to v okolí krku a klíčních kostí. Souvisely tedy snad se zapínáním oděvu u krku nebo sepnutím pláště, ačkoli některé obzvlášť křehce a jemně zdobené exempláře navozují domněnku, zda se nejednalo spíše o ozdobné nášivky. 

  • Zdroj textu

    Tajemství české minulosti

  • Zdroj fotografií

    Pexels


Další články v sekci