Vítejte v lázních! Jak vypadaly Karlovy Vary kolem roku 1820?

16.10.2017 - Zdeněk Stachoň

Počátky Karlových Varů jsou spojeny s osobností Karla IV., ale fenomén lázeňství se rozvinul až v 18. století. Tehdy se město stalo oblíbeným centrem české i zahraniční smetánky

Dobová mapa - Karlovy Vary kolem roku 1820
Dobová mapa - Karlovy Vary kolem roku 1820

Reklama

Když byste Karlovy Vary navštívili kolem roku 1820, dostal by se vám do rukou jako orientační pomůcka pro lázeňské hosty plán s názvem Grundriß der K. Stadt Karlsbad. Jeho autory byli bratři Thaddaeus a Leopold Platzerovi. Zajímavá je severozápadní orientace plánu, tak aby zobrazené území bylo možné umístit v měřítku přibližně 1 : 1800 na mapový list o rozměrech 43 x 51,5 cm.

Co viděl tehdejší návštěvník?

Při levém okraji plánu na levém břehu říčky Teplé je zobrazeno území, kde se dnes nachází Grandhotel Pupp. Na mapě lze v uvedeném místě identifikovat Saský sál (Sӓchs. Saal) postavený v roce 1701, a pod ním také Český sál (Böhmisch Saal), který dal postavit zakladatel známé značky likéru Andreas Becher. Na jeho místě se dnes nachází Zrcadlový sál a Grandrestaurant. Pod Českým sálem jsou potom jasně patrné Puppovy aleje. Jde o původních 12 řad lip vysazených Johannem Georgem Puppem, které později nahradily kaštany a nakonec parkoviště.

Zhruba uprostřed plánu můžeme identifikovat centrum města s tržištěm (Markt), dnes Tržní kolonádu, a radnicí (Rathhaus). Všechny budovy jsou pro lepší orientaci opatřeny popisnými čísly a plán také navádí k výletu na vyhlídku Jelení skok (Hisrchensprung), nacházející se nahoře uprostřed.

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti

  • Zdroj fotografií: Geografický ústav Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejen alkohol, ale také rozbujelá prostituce a hazardní hry dennodenně trápily počestné občany Ostravy.

Historie

Nejstarší zobrazení lovu na světě.

Věda

Řada hotelů po celém světě dodržuje letitou tradici neoznačování pokoje s číslem třináct, některé dokonce přeskakují třináctku i v označení pater.

Zajímavosti

Výtrysk prachu a kamení z planetky Bennu letos 6. ledna

Vesmír

Také ve Francii musely po odchodu mužů zastat práci na poli ženy.

Válka

Kaňon je až 27 kilometrů široký a přes půl kilometru hluboký.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907