Vladimír Remek: První Čech ve vesmíru

Druhého března 1978 zamířil do vesmíru první kosmonaut z jiné země než z USA či SSSR a zároveň první – a na dlouho asi i poslední – Čech

02.03.2018 - Vít Straka



Vladimír Remek se narodil v roce 1948 v Českých Budějovicích. Šel ve stopách svého otce, generála československého vojenského letectva: Stal se pilotem a v 70. letech studoval v Moskvě na Vojenské letecké akademii J. A. Gagarina. Když se začal rozjíždět program Interkosmos a Sovětský svaz nabídl svým satelitním státům vypuštění kosmonautů, začal se Remek v prosinci 1976 ve Hvězdném Městečku připravovat na tuto životní příležitost spolu se svým náhradníkem Oldřichem Pelčákem a dalšími kandidáty z Polska a východního Německa.

Nakonec se na oběžnou dráhu vydal 2. března 1978 z Bajkonuru v hodnosti „kosmonaut-výzkumník“ v Sojuzu 28 (návratový modul je dnes vystaven v pražském Leteckém muzeu Kbely), spolu s velitelem plukovníkem Alexejem Gubarevem. Po jednom dni sólového letu kolem Země se jejich loď připojila k zadnímu portu orbitální stanice Saljut 6, kde od prosince pracovala první dlouhodobá posádka ve složení Georgij Grečko a Jurij Romaněnko. Gubarev a Grečko se dobře znali, v roce 1975 spolu startovali v Sojuzu 17 ke stanici Saljut 4. Nová posádka přivezla mimo jiné dopisy od rodin a přátel i čerstvé noviny a časopisy.

Týden na orbitě

Program Interkosmos měl v prvé řadě politický účel, přesto se Československo velmi aktivně angažovalo v plnění jeho vědeckých cílů – a nejinak tomu bylo i v případě Remkovy vesmírné expedice. Na Saljutu 6 strávil Čechoslovák týden: Věnoval se přitom experimentům s růstem a chováním mořských řas v mikrogravitaci, v rámci materiálových výzkumů tavil v peci Splav sklo, olovo, stříbro a měď, zkoumal zásobení lidských tkání kyslíkem během letu a v neposlední řadě studoval horní vrstvy atmosféry.

Obě spojené posádky pomáhaly objasnit dříve pozorovaný fenomén, kdy hvězdy podle vizuálních sledování kosmonautů mění jasnost a barvu ještě dlouho před tím, než zmizí za zemským horizontem. Tento výzkum sloužil vývoji budoucích přístrojů pro fotometrii. Remek uskutečnil z paluby i několik videokonferencí pro československá média, při nichž například popisoval život na stanici. 

TIP: Vladimír Remek: První a jediný Čechoslovák v kosmu

Desátého března začali Gubarev s Remkem připravovat hotové vědecké experimenty pro návrat na Zemi a testovali systémy svého Sojuzu. Později toho dne se v lodi odpojili od Saljutu a následně přistáli v zasněžené kazašské stepi asi 135 km severně od Arkalyku.

Armádu Remek opustil teprve v roce 1995 a v červnu 2004 byl zvolen jako nezávislý kandidát za KSČM do Evropského parlamentu. Své někdejší kontakty v Moskvě opět využíval od roku 2014, kdy začal působit jako český velvyslanec. Z funkce odstoupil v roce 2018. 


Další články v sekci