Volno na Štědrý den: V Evropě spíše výjimka

23.12.2016 - Martin Reichman

Pokud vám přijde samozřejmé, že je Štědrý den státem uznaný svátek a většina z nás tak nemusí do práce, vězte, že v Evropě ale i na světě jde spíše o výjimku


Reklama

Štědrý den jako státem uznaný svátek je v našem kalendáři až od roku 1990, a kromě České republiky je 24. prosinec dnem volna ještě v 11 zemích Evropy a 3 dalších zemích ve světě.

Samotný Štědrý den není součástí Vánoc ani podle křesťanských církví, jde o poslední den adventu, ve kterém vrcholí přípravy na Vánoce. Dříve byl tento den dnem nařízeného přísného půstu, což někteří katolíci dodnes dodržují, byť to již církev nestanovuje jako povinnost. Odtud pochází i řada zvyklostí, jako jsou pověsti o zlatém prasátku, které měly zpříjemnit půst dětem, či postní složení štědrovečerní večeře, kterou se po západu Slunce (respektive po objevení první hvězdy) začínají vánoční oslavy. 

Následující půlnoční mše je pozůstatkem noční vigilie, bdění, které původně předcházelo všem významným křesťanským svátkům.

Samotné vánoční svátky začínají dnem narození Páně 25. prosince, (Boží hod vánoční), 26. prosince se slaví svátek sv. Štěpána prvomučedníka.

Země, ve kterých je Štědrý den státem uznaný svátek:

Bulharsko• Litva
Česká republikaLotyšsko
DánskoNigérie
EstonskoPortugalsko
FilipínySlovensko
FinskoŠvédsko 
IslandVenezuela
Kypr  

Reklama

  • Zdroj textu:

    Wikipedia, officeholidays.com

  • Zdroj fotografií: 100+1 zahraničních zajímavostí

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907