Všechny naše kosatce: Divocí bratranci zahradních okras

23.06.2016 - Vlastik a Romana Rybkovi

Kosatce zdaleka nejsou jen šlechtěnou okrasou českých zahrad. I pro mnohé milovníky květin bude možná překvapením, že v české přírodě roste sedm původních druhů kosatců

Kosatce mají lidé nejčastěji spojené s představou zahradních rostlin a jen málokdo si vzpomene, že na kraji venkovského rybníka viděl žlutý kosatec – náš nejhojnější druh.

Fakta o kosatcích

Kosatce jsou velkým rodem se zhruba 200 druhy rozšířenými v mírném a subtropickém podnebném pásmu celé severní polokoule. Těžiště druhové pestrosti je především ve východním Středomoří a dále pak ve stepích střední Asie, zajímavé druhy hostí také Severní Amerika. Obsazují velmi rozmanitá stanoviště, od suchých, sluncem rozpálených skal po bažiny a okraje vodních ploch. Po kosatcích se jmenuje i celá čeleď Iridaceae, kam kromě samotných kosatců patří třeba šafrány nebo mečíky.

TIP: Nenápadná masožravost bublinatek: Podtlakoví lovci z tropů i Arktidy

Zlatý květ z bažin -

Zlatý květ z bažin -

Květina, které chybí tanky -

Květina, které chybí tanky -

Vůně skrytá v trávě -

Vůně skrytá v trávě -

Umělecká elegance -

Umělecká elegance -

Ozdoba jarní Pálavy -

Ozdoba jarní Pálavy -

Ostře sledovaná vzácnost -

Ostře sledovaná vzácnost -

Český šperk -

Český šperk -

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907