Vůní proti depresím: Má aromaterapie opravdu nějaké léčivé účinky?

10.05.2021 - Zuzana Teličková a Hana Drnovská

Jak se na populární aromaterapii dívají vědci a lékaři? Skutečně pomáhá, nebo jde jen o šarlatánství?


Reklama

Aromaterapie, tedy součást alternativní medicíny používající k léčbě nejrůznější vůně, skutečně může velmi příznivě působit na naši duševní a potažmo i tělesnou stránku. Ukazují to aktuální vědecké studie, podle nichž určité vůně mohou pomáhat jako doplňková léčba a někdy dokonce i léky nahradit.

Podle výzkumů odborníků z německých univerzit v Bochumu a Düsseldorfu mohou přírodní aromatické látky zcela zastoupit určitá antidepresiva, anestetika nebo uklidňující barbituráty. Konkrétně tyto účinky zjistili u květiny jménem Gardénie jasmínovitá (komerčně nazývané Vertacetal). Ta má stejný molekulární mechanismus působení a stejně silné účinky jako běžně předepisovaná léčiva na zklidnění, zmírnění úzkosti a podporu spánku.

TIP: Může tělesný pach vypovídat o povaze člověka?

Také další studie ukazují, že nás vnímání pachů ovlivňuje víc, než jsme schopni si uvědomit. Jak je to možné? Uvolněné aroma neboli odorant se zachytí na lidské čichové sliznici, kde se setká s čichovými receptory. Vjemy jsou přenášeny do mozku, který v reakci na různé pachy spustí kaskádu reakcí. Inhalace aromatických látek tedy přímo ovlivňuje funkce centrálního nervového systému. Záleží samozřejmě na individualitě každého, ale existují obecně osvědčené květinové vůně či rostlinné silice, které se, např. v čínské medicíně s úspěchem používají celá staletí. Jen pro zajímavost – člověk dokáže odlišit až 10 000 různých pachů. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907