Může tělesný pach vypovídat o povaze člověka?

04.05.2017 - Kateřina Sedláková Droščínová

Podle tělesné vůně lidé mohou odhadnout charakter člověka, který neskryje ani parfém

Vůně jako mimikry -<p>Deodoranty a parfémy lidem zřejmě pomáhají potlačovat informace o sociálně nežádoucích vlastnostech.</p>
Vůně jako mimikry -

Deodoranty a parfémy lidem zřejmě pomáhají potlačovat informace o sociálně nežádoucích vlastnostech.


Reklama

Tělesný pach hraje významnou roli v řadě sociálních interakcí od vztahu matky s dítětem až po výběr partnera. Navíc může být nositelem informace o zdravotním stavu, stravě či emočním naladění jedince. Několik studií z posledních let navíc ukázalo, že lidé jsou schopni podle tělesné vůně do určité míry odhadnout i charakter člověka, zejména jeho dominanci a neuroticismus. Naopak to, zda je člověk extrovert, se do tělesného pachu zřejmě nepromítá. 

Výzkumníci z Národního ústavu duševního zdraví, Přírodovědecké fakulty UK a univerzity v polské Vratislavi zjišťovali, zda má na odhad osobnosti vliv používání kosmetických přípravků, jako jsou deodoranty či parfémy. Vycházeli při tom z předchozích výzkumů, které zjistily, že použitím kosmetiky se tělesný pach jedince nepřekryje, ale spojí se s vůní parfému v unikátní směs. Na každém člověku je proto stejný parfém cítit jinak.

TIP: Láska z lahvičky: Zájem o afrodiziaka podle prodejců stoupá

Výsledky testu ukázaly, že zatímco dominanci dobrovolníci rozpoznali vždy, tedy nezávisle na použití kosmetiky, neuroticismus odhalili jen ze „základní“ verze pachu – parfém informaci o povahovém rysu překryl. Vědci se proto domnívají, že použitím kosmetiky lidé mohou, byť třeba nevědomě, vytvářet obraz, který je sociálně žádoucí a naopak potlačovat informaci o „nevhodných“ vlastnostech. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Zázraky medicíny

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907