Vychlazená svačinka: Supermasivní černá díra se krmí chladným plynem

15.06.2016 - Stanislav Mihulka

Astronomové zaznamenali dosud nepozorovaný kosmický jev - v mohutné galaxii pozorovali rozsáhlé oblaky mezigalaktického plynu padající k superhmotné černé díře


Reklama

Ve středu velké kupy galaxií s označením Abell 2597, vzdálené od nás asi 1 miliardu světelných let, sídlí nenasytná supermasivní černá díra. Mezinárodní tým astrofyziků astrofyziků nedávno zjistil, že se tato černá díra chystá posvačit na oblacích chladného plynu.

Nedaleko od středu galaxie vědci pozorovali zhruba tuto situaci: trojice rozsáhlých shluků chladného plynu, každý o hmotnosti 1 milionu Sluncí a průměru desítek světelných let, se řítí do jádra galaxie rychlostí kolem 1 milionu kilometrů za hodinu.

Na okraji horizontu událostí

Za normálních okolností by však byl problém na takovou vzdálenost rozeznat objekty těchto rozměrů, a to i s mimořádným rozlišením radioteleskopu ALMA. Přítomnost oblaků se ale podařilo odhalit na základě jejich miliardu let dlouhého „stínu“, který vrhají směrem k Zemi. Tyto „stíny“ vznikají za situace, když hustý oblak postupující do středu galaxie brání průchodu části záření z pozadí, které na milimetrových vlnových délkách elektromagnetického záření produkují elektrony po spirále kroužící podél magnetických polí v těsné blízkosti centrální superhmotné černé díry.

Na základě dalších pozorovacích dat se ukázalo, že oblaky pozorované pomocí ALMA se nacházejí pouze asi 300 světelných let od středu galaxie – v astronomickém měřítku tady v podstatě balancují na okraji černé díry těsně před vlastním pohlcením.

TIP: Vzdálená galaxie skrývá černou díru s hmotností 140 milionů Sluncí

Tato pozorování jsou prvním přímým důkazem, že se černé díry živí nejen horkým, ale i chladným plynem. Vše nasvědčuje tomu, že existují dva základní scénáře pohlcování hmoty černou dírou. Jedny se pomalu a spořádaně živí horkým plynem, zatímco druhé se jednou za čas dostanou k mračnu chladného plynu, který zhltnou na posezení. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    ESO

  • Zdroj fotografií: NRAO / AUI/NSF; D. Berry / SkyWorks; ALMA (ESO / NAOJ / NRAO)Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pýthie vydává věštby, obraz Camillo Miola, 1880. Tyto věštkyně sloužily v Apollonově chrámu v Delfách. (ilustrace: Wikimedia Commons, J. Paul Getty Museum, CC0)

Historie

Privilegované mayské ženy mohly být zdatné bojovnice. (foto: Shutterstock)

Věda
Vesmír

Mladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, MankaCC BY-SA 3.0)

Historie

Arové jsou velcí papoušci, mohou měřit až 90 cm a vážit až 1,5 kilogramu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Revue

Dav před Buckinghamským palácem 4. srpna 1914, kdy země vstoupila do války. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907