Východní Afrika zažívá největší nálet sarančat za posledních 25 let

27.01.2020 - Martin Reichman

Východní Afrika zažívá největší nálet sarančat za posledních 25 let. V Keni podobné množství hmyzu nepamatují nejméně 70 let.

<p>Půlmilionový roj <strong>sarančat pustinných</strong> <em>(Desert locust)</em> dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. <strong>Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců</strong>.</p>

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.


Reklama

Etiopie, Keňa a Somálsko bojují s ničivými roji sarančat. Obří roje se do oblasti rozšířily z Jemenu přes Rudé moře. Silné srážky zde na konci roku 2019 vytvořily ideální podmínky pro přemnožení hmyzu. Podle mluvčího Organizace OSN pro výživu a zemědělství jde o největší invazi hmyzu za posledních 25 let. V Keni podobné množství hmyzu nepamatují nejméně 70 let. Ohroženy jsou rovněž Uganda a Jižní Súdán, pokud se hejna budou dále rozrůstat a šířit. 

Sarančata za den urazí až 150 kilometrů a každý jedinec spořádá za jeden den ekvivalent své hmotnosti. Jeden roj o velikosti Paříže tak zvládne za den sežrat tolik co polovina populace Francie. Roj může čítat 40 až 80 milionů jedinců. Podle odborníků by se současný počet sarančat mohl do června zvýšit až 500×. 

TIP: Nejsmrtonosnější hmyzí roje: Mračna, která zastíní i slunce

Pro těžce zkoušenou Afriku jde o katastrofu obřích rozměrů. Sarančata již v Keni zničila velkou část úrody v jinak bohaté oblasti Rift Valley a hrozí tak nedostatek potravin. Loňská úroda kukuřice byla kvůli dešťům a chorobám o 11 % nižší než obvykle. Hmyzí invaze je tak další ranou tamnímu zemědělství. Jedinou účinnou obranou proti tak velkému množství hmyzu představuje letecký postřik insekticidy.

  • Zdroj textu:

    CNN, BBC

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Sedmiletý Magawa, který se už blíží svému důchodovému věku. I když je větší než ostatní druhy krys, stále je dost lehký na to, aby neaktivoval nášlapné miny. Magawa se narodil a vyrostl v Tanzanii, kde ho vytrénovala charitativní organizace Apopo. Ta cvičí krysy nejen k vyhledávání výbušnin, ale i k odhalování tuberkulózy.

Revue

Jednadvacetiletý Winston Churchill (1874–1965) na snímku z roku 1895 v uniformě 4. regimentu jízdní kavalérie královniných husarů.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907