Východní Afrika zažívá největší nálet sarančat za posledních 25 let

27.01.2020 - Martin Reichman

Východní Afrika zažívá největší nálet sarančat za posledních 25 let. V Keni podobné množství hmyzu nepamatují nejméně 70 let.

<p>Půlmilionový roj <strong>sarančat pustinných</strong> <em>(Desert locust)</em> dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. <strong>Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců</strong>.</p>

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.


Reklama

Etiopie, Keňa a Somálsko bojují s ničivými roji sarančat. Obří roje se do oblasti rozšířily z Jemenu přes Rudé moře. Silné srážky zde na konci roku 2019 vytvořily ideální podmínky pro přemnožení hmyzu. Podle mluvčího Organizace OSN pro výživu a zemědělství jde o největší invazi hmyzu za posledních 25 let. V Keni podobné množství hmyzu nepamatují nejméně 70 let. Ohroženy jsou rovněž Uganda a Jižní Súdán, pokud se hejna budou dále rozrůstat a šířit. 

Sarančata za den urazí až 150 kilometrů a každý jedinec spořádá za jeden den ekvivalent své hmotnosti. Jeden roj o velikosti Paříže tak zvládne za den sežrat tolik co polovina populace Francie. Roj může čítat 40 až 80 milionů jedinců. Podle odborníků by se současný počet sarančat mohl do června zvýšit až 500×. 

TIP: Nejsmrtonosnější hmyzí roje: Mračna, která zastíní i slunce

Pro těžce zkoušenou Afriku jde o katastrofu obřích rozměrů. Sarančata již v Keni zničila velkou část úrody v jinak bohaté oblasti Rift Valley a hrozí tak nedostatek potravin. Loňská úroda kukuřice byla kvůli dešťům a chorobám o 11 % nižší než obvykle. Hmyzí invaze je tak další ranou tamnímu zemědělství. Jedinou účinnou obranou proti tak velkému množství hmyzu představuje letecký postřik insekticidy.

  • Zdroj textu:

    CNN, BBC

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907