Vyhýbejte se chirurgům v den jejich narozenin: Oslava může ovlivnit úspěšnost operace

18.12.2020 - Stanislav Mihulka

Věděli jste, že pokud nastoupíte do nemocnice v době svátků, existuje o 27 % vyšší pravděpodobnost, že během příštích 30 dnů zemřete než v nesvátečních dnech?

<p>Operuje-li chirurg v den svých narozenin, zvyšuje se tím pravděpodobnost úmrtí pacienta v následujících 30 dnech o 23 procent.</p>

Operuje-li chirurg v den svých narozenin, zvyšuje se tím pravděpodobnost úmrtí pacienta v následujících 30 dnech o 23 procent.


Reklama

Působení vnějších okolností na práci lékařů potvrzuje nedávný výzkum amerických badatelů, kteří se zaměřili na chirurgy a jejich narozeniny. Vědci analyzovali soubor dat, který zahrnoval téměř milion zákroků na pohotovosti, které provedlo bezmála 50 tisíc chirurgů v amerických nemocnicích, mezi lety 2011 a 2014. Přibližně dva tisíce z těchto zákroků (0,2 %) provedli lékaři v den svých narozenin.

Ukazuje se, že když chirurg operuje na své narozeniny, zvyšuje se tím pravděpodobnost úmrtí pacienta v následujících 30 dnech o 23 procent. Jde přitom o podobné zvýšení, k jakému dochází během svátků. Studie záměrně vynechává akutní zákroky a dokonce všechny zákroky, které musely být provedené do tří dnů od přijetí pacienta, zákroky na pacientech z hospiců, nejrůznější chirurgické zákroky související s rakovinou a další „rizikové operace“. Šlo tedy vesměs o náročné, ale relativně běžné operace a výkony. Sváteční čas neovlivňuje jen výkony lékařů – podobné výsledky přinesl i výzkum soudců. Jejich výkon ovlivňuje například venkovní teplota nebo výsledky sportovních utkání.

TIP: Nebezpečné hory? Vysokohorské prostředí svádí lidi k sebevraždám

Podle autorů studie by „efekt narozenin“ mohl být způsoben například tím, že lidé jsou v den narozenin více zaměstnáváni mezilidskými vztah, což může ovlivnit jejich soustředění. Chirurgové se rovněž v den narozenin s větší pravděpodobností nemohou vrátit do nemocnice, pokud se stav pacienta záhy po operaci zhorší. Badatelé rovněž vypozorovali, že chirurgové se operacím v den svých narozenin spíše vyhýbají, což je (alespoň soudě ze statistik) podle všeho rozumné.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Geotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)

Zajímavosti

New York City I - dílo abstraktního nizozemského malíře Pieta Mondriana z roku 1942.

Revue

Vizualizace landeru Peregrine na Měsíci. (zdroj: Astrobotic Technology, CC0)

Vesmír

Co se císaři honilo hlavou, když se zrovna neholedbal úspěch a ztrátami nepřátel? (zdroj: Wikimedia Commons, Paul Delaroche (Royal Collection), CC0)

Historie

Perleťová oblaka nad jižním Norskem, prosinec 2014. (foto: Wikimedia Commons, HonzachCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrdličky divoké tráví zimu na afrických zimovištích na jižním okraji Sahary a na evropská hnízdiště se vrací obvykle v dubnu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907