Věděli jste, že pokud nastoupíte do nemocnice v době svátků, existuje o 27 % vyšší pravděpodobnost, že během příštích 30 dnů zemřete než v nesvátečních dnech?
Působení vnějších okolností na práci lékařů potvrzuje nedávný výzkum amerických badatelů, kteří se zaměřili na chirurgy a jejich narozeniny. Vědci analyzovali soubor dat, který zahrnoval téměř milion zákroků na pohotovosti, které provedlo bezmála 50 tisíc chirurgů v amerických nemocnicích, mezi lety 2011 a 2014. Přibližně dva tisíce z těchto zákroků (0,2 %) provedli lékaři v den svých narozenin.
Ukazuje se, že když chirurg operuje na své narozeniny, zvyšuje se tím pravděpodobnost úmrtí pacienta v následujících 30 dnech o 23 procent. Jde přitom o podobné zvýšení, k jakému dochází během svátků. Studie záměrně vynechává akutní zákroky a dokonce všechny zákroky, které musely být provedené do tří dnů od přijetí pacienta, zákroky na pacientech z hospiců, nejrůznější chirurgické zákroky související s rakovinou a další „rizikové operace“. Šlo tedy vesměs o náročné, ale relativně běžné operace a výkony. Sváteční čas neovlivňuje jen výkony lékařů – podobné výsledky přinesl i výzkum soudců. Jejich výkon ovlivňuje například venkovní teplota nebo výsledky sportovních utkání.
TIP: Nebezpečné hory? Vysokohorské prostředí svádí lidi k sebevraždám
Podle autorů studie by „efekt narozenin“ mohl být způsoben například tím, že lidé jsou v den narozenin více zaměstnáváni mezilidskými vztah, což může ovlivnit jejich soustředění. Chirurgové se rovněž v den narozenin s větší pravděpodobností nemohou vrátit do nemocnice, pokud se stav pacienta záhy po operaci zhorší. Badatelé rovněž vypozorovali, že chirurgové se operacím v den svých narozenin spíše vyhýbají, což je (alespoň soudě ze statistik) podle všeho rozumné.
ZajímavostiGeotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)
HistorieCo se císaři honilo hlavou, když se zrovna neholedbal úspěch a ztrátami nepřátel? (zdroj: Wikimedia Commons, Paul Delaroche (Royal Collection), CC0)
VědaPerleťová oblaka nad jižním Norskem, prosinec 2014. (foto: Wikimedia Commons, Honzach, CC BY-SA 4.0)