Výkonná mravenčí navigace: Kratší trasa nemusí být rychlejší

31.08.2020 - Zuzana Teličková

O racionálním chování mravenců máme mnohé doklady. Napadlo by vás ale, že mravenci dokážou volit nejvhodnější trasu podle toho, jak je která z možných cest časově náročná a zohlední tak například množství překážek? Zní to neuvěřitelně, ale přesto je to pravda.

<p>Ne vždy volí mravenci nejkratší cestu. Občas si vyberou „objížďku“, po níž ale dorazí do cíle rychleji. Na snímku mravenci druhu <em>Megaponera analis</em> při nájezdu na termitiště.</p>

Ne vždy volí mravenci nejkratší cestu. Občas si vyberou „objížďku“, po níž ale dorazí do cíle rychleji. Na snímku mravenci druhu Megaponera analis při nájezdu na termitiště.


Reklama

Oblíbenou potravou afrických mravenců Megaponera analis jsou termiti. Tito mravenci podnikají na termity nájezdy v počtu 200 až 600 útočníků, kteří kořist unášejí do svého hnízda a teprve tam ji konzumují. Než ale nájezd začne, vysílají mravenci stopaře, kteří pátrají po místech, kde se termiti krmí. Jakmile průzkumník objeví „pasoucí se“ termity, okamžitě se vydává na cestu zpět k hnízdu, aby mobilizoval ostatní.

Němečtí biologové Erik T. Frank, Philipp Hönle a Karl Eduard Linsenmair z bavorské univerzity JMU objevili, že mravenci na zpáteční cestě nevolí nejkratší, ale nejrychlejší cestu. Jestliže je například mezi nimi a mraveništěm plocha, která je porostlá hustou trávou, průzkumníci ji raději obejdou otevřeným terénem, kde mohou postupovat dvakrát rychleji. K cíli tedy dorazí mnohem dřív, i když volí „objížďku“. 

TIP: Neomylná mravenčí kartotéka: Jak zapáchá nepřítel?

Podle závěrů výzkumu se tak zpět k hnízdu dostanou v čase, jenž je o 35 % kratší než při postupu nejkratší trasou. Vědci z JMU, kteří chtějí navigační schopnosti mravenců podrobit dalšími zkoumání, byli navíc překvapeni, když zjistili, že volba o tom, kterou cestou se vracet, nevychází z kolektivního souladu, ale z rozhodnutí jednotlivých mravenců. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dědictví v podobě ručně malovaných krabiček, truhliček či talířků, které pod rukama zručných umělců vznikají, si místní předávají už od konce 18. století.

Zajímavosti

Šikovné medicínské mikroboty pohání při průchodu lidským tělem rotující vnější magnetické pole. Ve výřezu mikrobot na jednocentové minci.

Věda

Dole snímek Arsia Mons, v horní části zhroucená část padesátimetrového lávového tunelu na úbočí Arsia Mons, zachycený kamerou HiRISE

Vesmír

Alexandr Veliký si získal oddanost vojáků svým kouzlem osobnosti.

Zajímavosti

Bitva u Stalingradu skončila německou potupnou porážkou a zajetím několika desítek tisíc mužů.

Válka

Červené a oranžové podzimní zbarvení nasvědčuje tomu, že v listech je obsaženo větší množství antokyanů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907