Výzkum dětí amazonských indiánů prozradil klíčovou příčinu epidemie obezity

23.12.2019 - Stanislav Mihulka

Může za moderní epidemii obezity náš usedlý životní styl? Odpověď hledali vědci u dětí domorodých kmenů v pralesích Amazonie

<p>Čím se liší děti v Amazonii od dětí v New Yorku nebo Londýně? To je otázka za zdraví mnoha milionů lidí.</p>

Čím se liší děti v Amazonii od dětí v New Yorku nebo Londýně? To je otázka za zdraví mnoha milionů lidí.


Reklama

Podle obecných představ je hlavním důvodem ohromného rozvoje nadváhy a obezity v moderní civilizaci náš usedlý životní styl a bezpečné prostředí, které je prosté choroboplodných zárodků a dalších nástrah. Takový snadný život by měl vést k nízké spotřebě energie a její ukládání do podoby tuku.

Nový výzkum amerických vědců ale tyto tradiční představy, jimiž se řídí rodiče i lékaři, staví do značné míry na hlavu. Badatelé studovali děti z domorodých kmenů v pralesích Amazonie, které ještě stále do značné míry žijí tradičním stylem života a nemají k dispozici vymoženosti moderní hygieny a medicíny.

TIP: Indiáni z hloubi amazonského pralesa mají bakterie odolné proti antibiotikům

Jejich výzkum ukázal, že děti indiánů z Amazonie ve skutečnosti během svého každodenního života nespalují větší množství kalorií, než děti hýčkané moderní civilizací. To přivedlo vědce k závěru, že klíčovým důvodem obezity mnoha lidí v rozvinutých zemích je to, že se v dětství přejídají a nikoliv často podezřívaný nedostatek pohybu. Právě nadměrné množství kalorií v potravě by mělo být na počátku celoživotních problémů, které obezita či nadváha přinášejí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Baylor University

  • Zdroj fotografií: Baylor University / Samuel Urlacher



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907