Výzkum potvrzuje: Rekordně rozžhavená hornina prošla teplotou 2 370 °C

16.04.2022 - Stanislav Mihulka

Meteorit, který před 36 miliony let dopadl v severovýchodní Kanadě, žhavil horniny při teplotě 2 370 °C. Podle vědců jde o nejvyšší teplotu, jakou kdy prošla hornina v zemské kůře.

<p>Vzorek černého skla, které prošlo teplotou 2 370 °C. <em>(foto: Gavin Tolometti)</em></p>

Vzorek černého skla, které prošlo teplotou 2 370 °C. (foto: Gavin Tolometti)


Reklama

V roce 2011 prováděl tehdejší doktorand Michael Zanetti a jeho kolegové výzkum v oblasti jezera Mistastin na poloostrově Labrador. Jde o impaktní kráter, který vyhloubil meteorit, zhruba před 36 miliony let, v období eocénu. Badatelé zde objevili zesklovatělou horninu, která obsahovala malá zrna zirkonu, čili křemičitanu zirkoničitého.

Následné analýzy ukázaly, že tento zirkon vznikl při teplotě 2 370 °C. To odpovídá extrémnímu běsnění živlů při dopadu meteoritu. Zároveň jde (alespoň pokud víme) o nejvyšší teplotu, jakou kdy prošla hornina v zemské kůře.

Potvrzení rekordní teploty

Na výzkum Michaela Zanettiho navázal tým odborníků, který vedl Gavin Tolometti z University of Western Ontario. Vědci využili vzorky ze Zanettiho výzkumu, které byly odebrány v letech 2009 až 2011 a podařilo se jim objevit další čtyři zrna zirkonu, která doposud nebyla analyzovaná. Jejich analýza potvrdila dřívější výsledky, včetně rekordní teploty 2 370 °C. Pokud tedy panovaly nějaké pochybnosti o rekordním objevu z roku 2011, nová studie tyto závěry zcela potvrdila.

Máme mnohem lepší představu, jakými teplotami procházejí horniny při nárazu meteoritu, a také o historii hornin tohoto konkrétního kráteru,“ okomentoval nová zjištění Tolometti. Studie zároveň podle něj může poskytnout nový pohled na studium teplot v jiných impaktních kráterech.

TIP: Jako v pekle: Nejvyšší teplotou na povrchu Země bylo extrémních 2 370 °C

Vědci na místě objevili také reidit – vzácný zirkonový minerál, vznikající působením vysokého tlaku a teploty. Tým nalezl tři reidity, které byly stále zachovány v zirkonových zrnech a důkaz o krystalizaci dalších dvou. Objev tohoto minerálu umožňuje výzkumníkům lépe vymezit předpokládané tlakové podmínky při dopadu. Dopad meteoritu podle vědců působil maximálním tlakem kolem 30 GPa až potenciálně nad 40 GPa (30 až 40 miliard pascalů).

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907