Vzácný kov na talíři: Je možné bez zdravotních následků sníst zlato?

11.09.2016 - Kateřina Vašků

Je teoreticky možné sníst zlato, aniž by to mělo nějaké zdravotní následky?


Reklama

Teoreticky lze opravdu konzumovat 24karátové zlato do sytosti a nevystavit své zdraví žádné úhoně. Čisté zlato totiž chemicky nereaguje a prochází zažívacím traktem, aniž by se vstřebávalo do těla. Vzácný kov je v rámci Evropské unie schválen coby bezpečné potravinářské aditivum E175 a ve formě plátků, vloček, kuliček či prachu slouží jako drobná dekorace čokolád, likérů a cukrovinek.

TIP: Sladké pokušení: Kobliha posypaná 24karátovým zlatem

Evropané však přidávali plátky zlata do pokrmů i nápojů již od renesance. Jedlé zlaté plátky nalezneme také v některých japonských bonbonech a jihoasijském pečivu. Léčitelé zlato po staletí předepisovali na řadu chorob jako artritidu, deprese či onemocnění srdce, ovšem pozitivní účinky vzácného kovu na naše zdraví se nikdy nepodařilo vědecky prokázat. Jedlé zlato seženete i dnes: Je bez chuti, neobsahuje žádné kalorie a za gram zaplatíte asi čtyři tisíce korun. Ve světové gastronomii patří k nejvzácnějším „pochoutkám“ a zdobí se jím například luxusní dorty, káva, ale i suši nebo lasagne. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907